Zdjęcie: PKP PLK

67 mln zł będzie kosztowała elektryfikacja linii kolejowej Ocice – Rzeszów. Podróże pociągami z Rzeszowa do Warszawy i Lublina mają będą sprawniejsze

W piątek, podczas drugiego dnia Kongresu 590 w Jasionce, podpisano umowę na dofinansowanie elektryfikacji trasy Ocice – Rzeszów. Umowę podpisali przedstawiciele dwóch spółek kolejowych PKP PLK i PKP Energetyka. To właśnie ta druga spółka będzie odpowiedzialna za przeprowadzenie inwestycji wartej 67 mln zł. Na tę kwotę z budżetu państwa została w piątek podpisana umowa. 

Elektryfikacja tego odcinka była wielkim marzeniem już wiele lat temu. Teraz pojawiły się pieniądze i inwestycja przybliży nas do szybszego połączenia nie tylko do Ocic, ale też do Warszawy – mówił podczas podpisania umowy Bogdan Rzońca, poseł PiS, szef sejmowej komisji infrastruktury.

Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury, stwierdził, że choć koszt elektryfikacji linii Ocice – Rzeszów „nie budzi emocji”, to jednak inwestycja jest „niezwykle istotna dla mieszkańców”. Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki, uważa, że dokonała się „rzecz niezwykła”. – Rzeszów, Podkarpacie stanie się bliższe stolicy Polski – mówi wojewodaTo oczekiwana przez mieszkańców inwestycja – dodaje marszałek Władysław Ortyl.

Elektryfikacja linii kolejowej nr 71 Ocice – Rzeszów ma się rozpocząć w przyszłym roku i potrwa do 2021 r. Sieć trakcyjna zostanie wybudowana na 60-kilometrowym odcinku. – Już trwa przygotowanie do inwestycji – przebudowa i zabezpieczenie istniejących sieci elektroenergetycznych i teletechnicznych – poinformowała Dorota Szalacha z PKP PLK. 

Jakie mają być efekty inwestycji? Sprawniejsze przejazdy pociągów elektrycznych, bo dotychczas jeździły tylko spalinowe. Skróci się też czas przejazdu – lokomotywy elektryczne nie będą zmieniane na spalinowe, na tej linii pojawi się nowoczesny tabor elektryczny.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Po elektryfikacji będą też lepsze warunki dla uruchomienia dobrego połączenia między Rzeszowem a Warszawą przez Sandomierz – Skarżysko-Kamienną i Radom oraz przez Tarnobrzeg – Stalową Wolę i Lublin, będzie też lepsza komunikacja między Rzeszowem a Portem Lotniczym w Jasionce, która ma działać przy Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej.

Wcześniej na elektryfikację linii Ocice – Rzeszów podpisano pięć umów przyłączeniowych o wartości 50 mln zł. Na tej trasie będzie też prowadzona inna inwestycja. Za 16,5 mln zł w Majdanie Królewskim we wrześniu 2019 r. zostanie wybudowana mijanka – kilometr toru i montaż czterech rozjazdów, powstanie tam również nowy peron. Dzięki temu zwiększy się przepustowość linii i liczba pociągów. 

Całkowity koszt elektryfikacji linii Ocice – Rzeszów ma kosztować ponad 117 mln zł.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama