Lotnicza niespodzianka z Jordanii na lotnisku w Jasionce [FOTO]

0
Reklama

We wtorek na lotnisku w Jasionce pojawił się gość z Jordanii.  Samolot Ił-76MF to wersja z wydłużonym kadłubem. Po kilku godzinach odleciał z przesyłką cargo do klienta – poinformował nas Grzegorz Więcek z grupy EPRZ SPOTTERS.

 

Grzegorzowi Więckowi udało się zrobić zdjęcia radzieckiemu samolotowi Iljuszyn Ił-76.

„Dawniej samolot miał służyć jako platforma startowa dla rakiet balistycznych będących uzbrojeniem rakietowych okrętów podwodnych. Rakieta miała być wyciągana z ładowni samolotu przez system spadochronowy. Po ustabilizowaniu się w pozycji pionowej rakieta miała uruchomić silnik i trafić w cel. Projekt nie został zrealizowany, a samolot przekonfigurowano na wersję transportową” – napisał do nas Grzegorz Więcek.

Ił-76 to jeden z największych samolotów świata. To 4-silnikowy odrzutowy radziecki samolot transportowy zaprojektowany przez biuro konstrukcyjne im. Iljuszyna. Seryjną produkcję maszyny rozpoczęto 1974 r. w zakładach TAPO w Taszkencie w Uzbekistanie. Dotychczas wyprodukowano 938 egzemplarze tego samolotu. Samoloty o nazwie MF są przedłużoną wersją wojskową.

Samolot ten może na swoim pokładzie przetransportować 40-tonowy ładunek na odległość 5 tys. km poniżej sześciu godzin i być zdolnym do startu na krótkich pasach startowych oraz móc pracować w niesprzyjających warunkach pogodowych.

Rozpiętość skrzydeł Ił-76 wynosi 50,5 m, samolot ma ponad 46 m długości, a wysokość sięga prawie 15 metrów.

(kaw)

redakcja@rzeszow-news.pl 

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: