Zdjęcie: Robert Neumann / Port lotniczy Rzeszów-Jasionka

230 tys. pasażerów obsłużył w 2020 Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka. To o 70 proc. mniej w porównaniu z rokiem poprzednim. Przyczyną pandemia.

Spadek liczby podróżnych o 70 proc. w porównaniu z rekordowym rokiem 2019 (ponad 770 tys.) to efekt administracyjnych zakazów wykonywania lotów, cięć w siatkach połączeń i ogólnego spadku popytu na podróże lotnicze.

– W minionym, najtrudniejszym w historii branży lotniczej roku byliśmy skoncentrowani przede wszystkim na utrzymaniu płynności finansowej spółki i optymalizowaniu kosztów jej działalności. Równocześnie analizowaliśmy nowe możliwości rozwoju, bo czas pandemii to czas głębokich zmian na rynku, które chcemy wykorzystać – mówi Adam Hamryszczak, prezes Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka.

Mimo niesprzyjającej koniunktury lotnisko w Jasionce pozyskało nowego taniego przewoźnika – to węgierska linia WizzAir, która 15 grudnia uruchomiła loty (dwa razy w tygodniu) do holenderskiego Eindhoven. Przez pandemię lotów nie było dużo – trwały do 9 stycznia, w tym okresie przewieziono ponad 600 osób. WizzAir zawiesił rejsy do 2 marca. 

Oprócz WizzAira, w roku 2020 z Jasionki były loty do Warszawy, Gdańska, Szczecina, Zadaru, Barcelony, Salonik, Burgas (PLL LOT), Londynu (Stansted i Luton), Manchesteru, Bristolu, East Midlands i Dublina (Ryanair), Monachium (Lufthansa) i wspomnianego Eindhoven.

Warszawa i Londyn

W 2020 roku kierunkiem najczęściej wybieranym przez pasażerów lotniska w Jasionce była trasa Warszawa-Rzeszów. Podróżowało na niej blisko 70 tys. osób. Wśród kierunków zagranicznych największą popularnością tradycyjnie cieszyły się loty do stolicy Wielkiej Brytanii, które obsługiwał Ryanair.

Boeingami 737-800 z Jasionki do Stansted poleciało blisko 40 tys. osób, do Luton prawie 20 tys. Łącznie na wszystkich kierunkach Ryanair przewiózł blisko 140 tys. pasażerów.

Kolejne wyzwania

Pierwszy kwartał 2021 roku nie napawa optymizmem. Dla lotniska w Jasionce będzie on równie trudny co końcówka poprzedniego ze względu na ograniczenia w ruchu lotniczym. 

– Liczymy, że ten negatywny trend odwróci się wraz z początkiem sezonu letniego, dlatego prowadzimy intensywne rozmowy z przewoźnikami. Przygotowujemy się też do realizacji inwestycji niezbędnych dla dalszego rozwoju lotniska – dodaje Adam Hamryszczak.

Do 28 marca br. wszystkie loty zawiesił Ryanair. Do 2 marca z Jasionki będzie można podróżować tylko do Warszawy. Wtedy wrócą połączenia do Eindhoven. Na loty do Monachium też trzeba poczekać do 28 marca.   

Oprac. (cm)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama