To właśnie w Rzeszowie, 28 lipca 1895 roku, narodziło się Stronnictwo Ludowe. 130 lat później miasto oddaje hołd jego twórcom i dziedzictwu.
W rocznicę powstania pierwszego obywatelskiego ruchu politycznego w Polsce, w Rzeszowie odbędą się uroczystości, które przypomną o niezłomności i sile Ruchu Ludowego.
Początek w Rzeszowie
To tutaj, w sercu Galicji, 28 lipca 1895 roku zainicjowano obywatelski zryw, który przerodził się w pierwszy masowy i demokratyczny ruch polityczny w Polsce.
– Mimo zaborów postanowił się zjednoczyć w walce o Polskę! – przypomina Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. Z tej idei narodziło się Stronnictwo Ludowe – głos tych, których przez lata nie słuchano.
Ruch Ludowy, jako reprezentacja chłopów i klasy pracującej, od samego początku stawiał sobie za cel walkę o wolność i godność obywateli.
– Ruch Ludowy narodził się w czasach niewoli, aby upomnieć się o wolność wszystkich – podkreśla Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.
Wystawa o Wincentym Witosie
Z okazji rocznicy, na ogrodzeniu siedziby Instytutu Pamięci Narodowej przy ul. Słowackiego 18 można oglądać wystawę plenerową pt. „Wincenty Witos”, poświęconą jednej z najważniejszych postaci polskiej polityki XX wieku.
Wystawa przygotowana przez IPN Rzeszów przedstawia biografię Witosa – chłopa z Wierzchosławic, który bez formalnego wykształcenia stał się trzykrotnym premierem Rzeczypospolitej. Jak pisze IPN w Rzeszowie, „już w dzieciństwie nauczył się ciężkiej pracy i konsekwencji w realizacji celów”, a od młodych lat angażował się społecznie i politycznie.
Dziedzictwo na przyszłość
Dla współczesnych mieszkańców Rzeszowa i Podkarpacia jubileusz to nie tylko powód do świętowania, ale też okazja do refleksji nad wartością obywatelskiego zaangażowania. „Byli ludzie gotowi o nią walczyć” – przypomina KMP w Rzeszowie, pisząc o tych, którzy tworzyli fundamenty Ruchu Ludowego.
Impreza na Rynku
Dodatkowo, w niedzielę na rzeszowskim Rynku PSL Podkarpackie organizuje imprezę. Część artystyczna rozpocznie się już o godz. 14:30, kiedy Karczmarze oraz Zespół Tańca Ludowego Masovia rozgrzeją scenę w folkowym stylu. Wieczór zakończy się nowoczesnymi brzmieniami pod przewodnictwem DJ-a Artresa, który wejdzie na scenę o 17:30.
– Zapraszamy serdecznie – przyjdźcie całymi rodzinami – będzie radośnie i kolorowo! – zachęcają do udziału organizatorzy.

(oprac. MK)
Czytaj więcej:
I i II stopień zagrożenia burzowego na Podkarpaciu. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr



![Pijani rodzice za kierownicą na Podkarpaciu. W autach wieźli małe dzieci [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/pijani-rodzice-kierowcy-218x150.jpg)
![23-latka postrzelona przy odbiorze mieszkania w Rzeszowie. Ruszył proces apelacyjny ws. usiłowania zabójstwa [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/strzaly-siemiradzkiego1-218x150.jpg)

![Młoda sarenka wpadła do głębokiej pułapki. Odkryta studzienka czekała na ofiarę [ZDJĘCIA] sarenka w studni](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/sarenk-05-e1781550382248-218x150.jpg)

![Kolizja na autostradzie. Dostawczak próbował “wylecieć” wyjściem ewakuacyjnym z A4 [ZDJĘCIA] dostawczak kolizja a4](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/zderzenie-z-barierami-02-e1781289140225-218x150.jpg)
![Nowoczesne domy też płoną. Strażacy uratowali uwięzione w dymie pieski [ZDJĘCIA] małe pieski dwa uratowane przez strażaków](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/pozara-domu-pieski-08-02-218x150.jpg)




![Burza wokół konsolidacji szpitala w Mielcu z USK w Rzeszowie. Radni zamknęli się przed protestującymi [WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/szpital-mielec2-218x150.jpg)

![Mieszkańcy Rzeszowa mają dość. Po latach obietnic wyszli na tory i żądają bezpiecznego przejścia [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/tory-zawiszy-rzeszow5-218x150.jpg)




![Gumowe ronda w Rzeszowie już działają. Czy eksperyment za 40 tysięcy sprawdza się? [FILM]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/gumowa-ronda-rzeszow-pierwsz-test-poniedzialek-01-218x150.jpg)
![II Zlot Zabytkowych Autobusów w Rzeszowie przyciągnął tłumy [ZDJĘCIA, WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/zlot-autobusow-rzeszow2026-5-218x150.jpg)








![Pięści i kopnięcia w ruch. Sukces studentki WSPiA w kickboxingu. Złoty medal! [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/Nowy-projekt-2-218x150.jpg)

![Szkoła w Rzeszowie za 20 milionów gotowa. Teraz czas na odbiór inwestycji [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/Szkola-Podstawowa21Rzeszow-2-218x150.jpg)
![Wyścig smoczych łodzi na Wisłoku. Uniwersytet Rzeszowski pokonał Politechnikę Rzeszowską [WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/wioslarstwo1-218x150.jpg)
![Letni sezon nad wodą na Podkarpaciu wystartował. Trzy kąpieliska w regionie już są otwarte [LISTA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/zwirownia-rzeszow1-218x150.jpg)



![Nowa atrakcja dla aktywnych w Rzeszowie. Trwają prace w lesie na Słocinie [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/slocina-prace-las-218x150.jpg)






