Zdjęcie: Pixabay
Reklama

Czy w polskich mniejszych miastach i wsiach są w ogóle ludzie LGBT? Jak im się żyje, co robią, jak spędzają czas? Jak się kontaktują ze sobą? Na te i wiele innych pytań dziś 30 listopada wieczorem w Rzeszowskim Inkubatorze Kultury odpowie Magdalena Dropek z Fundacji Równości i redaktorka portal QUEER.PL.

Spotkanie z Magdą Dropek rozpocznie się o godz. 19:00 w budynku Estrady Rzeszowskiej przy ul. Jagiellońskiej 24. Organizatorami spotkania jest rzeszowska grupa Amnesty International. Tematem przewodnim wydarzenia będzie życia osób LGBT w mniejszych miejscowościach.

Magdalena Dropek będzie się starała odpowiedzieć na pytania: czy w polskich mniejszych miastach i wsiach są w ogóle ludzie LGBT, jak im się żyje, co robią, jak spędzają czas, jak się kontaktują ze sobą, czy tworzą swoje własne społeczności, czy dotyka ich dyskryminacja, czy instytucje mają wiedzę i narzędzia do reagowania na homofobię, czy ludzie LGBT mają gdzie się zwrócić o pomoc. 

Organizatorzy wydarzenia szukają odpowiedzi na te pytania nieprzypadkowo, ponieważ gdy je zadawali często słyszeli w odpowiedzi: „Ten problem nie dotyczy naszego miasta”, „LGBT w naszym mieście nie widać, to oznacza, że ich pewnie nie ma”.

Temat ludzi LGBT również nie jest podejmowany przypadkowo przez Fundację Równość.org.pl, ponieważ w latach 2014-2015 właśnie jej członkowie realizowali projekt „Dyskryminujący/Dyskryminowani. LGBT w Małopolsce”. Jego celem było monitorowanie praw człowieka i zwiększenie poziomu wiedzy w zakresie przeciwdziałania dyskryminacji ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową oraz wypracowanie standardów reagowania na dyskryminację, przede wszystkim w środowisku lokalnym.

Pierwszymi miastami, w których działała Fundacja, były: Tarnów, Oświęcim, Nowy Sącz i Wadowice. W latach 2016-2017 działania Fundacji przeniosły się również na teren Olkusza, Kielc i Rzeszowa.

Jak działają członkowie Fundacji? „Rozmawiamy z ludźmi, spotykamy się na pokazach filmowych, wyjściach integracyjnych i przede wszystkim słuchamy” –  piszą o swojej działalności.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama