Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Wyborcza.pl

Przyczyny i przyszłość migracji, pomoc uchodźcom, prawa i obowiązki wolontariuszy – to część tematów, jakie zostaną poruszone w poniedziałek (30 stycznia) podczas panelu dyskusyjnego w Rzeszowskich Piwnicach. 

Panel organizuje Fundacja „Folkowisko”, które pomaga ukraińskim uchodźcom. Dyskusja będzie częścią trwającej od 16 stycznia w Rzeszowskich Piwnicach wystawy zdjęć Agnieszki Sadowskiej, cenionej fotoreporterki „Gazety Wyborczej” pt. „Granica. Ludzie w drodze”, poświęconej wydarzeniom na granicy polsko-białoruskiej.

Dariusz Kuszlik z „Folkowiska” tłumaczy, że zaplanowany na poniedziałek (30 stycznia, godz. 19:00) panel w Rzeszowskich Piwnicach ma być refleksją nad zjawiskiem migracji i postaw wobec nich.

– Uczestnicy dyskusji będą chcieli przedstawić mechanizmy, mające wpływ na odbiór migracji w społeczeństwie, zasady i ramy prawne rządzące przyjmowaniem obcokrajowców, a także postulaty dotyczące zarówno pomocy humanitarnej jak i integracji cudzoziemców – wyjaśnia Dariusz Kuszlik. 

W dyskusji poruszone zostaną takie kwestie jak: przyczyny i przyszłość migracji, niepokój związany z migracjami, sposoby mówienia o szansach i zagrożeniach, oczekiwaniach i lękach, poszukiwanie sposobów rozwiązywania problemów związanych z migracjami, polityki integracyjne, prawne aspekty postępowania w stosunku do uchodźców i migrantów.

Będzie także mowa o prawach i obowiązkach urzędników i funkcjonariuszy państwowych, prawach i obowiązkach wolontariuszy pomagających na granicy, pomocy uchodźcom (doraźnej i systemowej), ochronie życia i zdrowia, godności, tożsamości i kultury.

W dyskusji wezmą udział: dr Hanna Machińska, była zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich, ekspertka ds. praw człowieka; dr hab. Anna Siewierska-Chmaj, politolożka z Instytutu Nauk o Polityce Uniwersytetu Rzeszowskiego; Zuzanna Tamas , dyrektorka ds. pomocowych i prezeska Salam Lab, oraz Marcin Piotrowski z Fundacji „Folkowisko”.

Dyskusję poprowadzą: Anna Fostakowska i Marta Połtowicz-Bobak.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama