Zdjęcie: materiały organizatorów

Jak wyglądał „galicyjski Teksas”? Jak pompowano ropę? Z jakich urządzeń korzystano? Kto odwiedził robotników? Od 5 sierpnia zdjęcia z Narodowego Archiwum Cyfrowego na wystawie w ogrodzie letniego pałacu Lubomirskich.

– Fotografie pokazują nie tylko panoramy pól naftowych, szyby, kopalnie nafty, ale także robotników przy pracy, przy wyrobie kul iłowych do zamykania wody w szybie naftowym, wiertaczy powracających z pracy, jak również urządzenia wiertnicze i oryginalne wyposażenie służące do destylacji olejów maszynowych – przekazuje Barbara Bokota-Tomala z Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa.

Wystawę zamyka fotografia z listopada 1929 roku, przedstawiająca Eugeniusza Kwiatkowskiego, chemika, ówczesnego ministra przemysłu i handlu, inicjatora budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego. Kwiatkowski pozuje z grupą gości na tle szybu naftowego w Borysławiu. Szyb ten, podczas uroczystego otwarcia, został nazwany jego imieniem.

Wystawa plenerowa „Łukasiewicz – wizjoner z duszą”, to zbiór fotografii z kolekcji Narodowego Archiwum Cyfrowego, opracowany przez Galerię Fotografii Miasta Rzeszowa. Sentymentalna podróż po miejscach związanych z przemysłem naftowym rozpoczyna się od Bóbrki, na trasie jest Libusza, Kryg, Jasło, Krosno i Klimkówka, a kończy w Borysławiu. Zdjęcia będzie można oglądać przez dwa miesiące – do 7 października.

Mimo że ropa naftowa była znana już wcześniej, dopiero Ignacy Łukasiewicz zapoczątkował wydobywanie jej na skalę przemysłową. Z Karolem Klobassą-Zrenckim oraz Tytusem Trzecieskim, w 1854 roku założył w Bóbrce pierwszą na świecie kopalnię ropy naftowej. To podkarpackie miasteczko stało się kolebką wydobycia tego kluczowego dla późniejszego, przemysłowego rozwoju świata surowca.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Początkowy proces wydobycia ropy odbywał się w całości ręcznie. Magazynowano ją w drewnianych zbiornikach i następnie w beczkach przewożono na furmankach do destylarni, odpowiednika dzisiejszej rafinerii. W 1856 roku w Ulaszowicach (obecnie dzielnica Jasła) powstała pierwsza na świecie destylarnia ropy naftowej. Zaprojektował ją i wybudował Ignacy Łukasiewicz, który urodził się 200 lat temu. 

Sejm RP ustanowił rok 2022 Rokiem Łukasiewicza.

oprac. (la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama