Antoni Macierewicz w Rzeszowie: Podkarpacka Brygada OT to wzór

– Najważniejsza jest wasza wola, wola narodu i wasza determinacja – mówił w czwartek w Rzeszowie Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej, który odwiedził 3. Podkarpacką Brygadę Obrony Terytorialnej.

 

Macierewicz w Rzeszowie spotkał się z dowódcą 3. Brygady OT płk. Arkadiuszem Mikołajczykiem oraz dowódcą wojsk obrony terytorialnej gen. Wiesławem Kukułą, a także kandydatami do służby w wojskach obrony terytorialnej.

– Najważniejsza jest wasza wola, wola narodu i wasza determinacja. Obraz, który widzę w pełni potwierdza stopień ukompletowania, przygotowania, który jest naprawdę wzorcowy. Te ponad 2 tysiące ochotników, którzy zgłosili się tu do wojsk obrony terytorialnej,  to świadectwo, jak bardzo silnie Polacy odczuwają konieczność wzmocnienia obrony własnego państwa – mówił w Rzeszowie Antoni Macierewicz.

Kto dał impuls Macierewiczowi?

Podkarpacka Brygada OT ma liczyć ok. 5 tysięcy żołnierzy-ochotników. Według wcześniejszych zapowiedzi MON, brygada swoją działalność rozpocznie na przełomie 2016 i 2017 r.

– Jesteśmy w sytuacji formowania wojsk obrony terytorialnej. Tej wielkiej przemiany, modernizacji, jaką przechodzi polska armia. Zwykle modernizacja armii rozumiana jest jako dostarczanie nowego sprzętu i nabywanie nowych umiejętności jego obsługi. Ale modernizacja armii to także kształtowanie nowej struktury, tej która będzie zdeterminowana do wprowadzenia piątego rodzaju wojsk – podkreślił Macierewicz.

W trakcie spotkania dziękował dyrektorom szkół, w których są klasy mundurowe, za zaangażowanie w sprawy obronności kraju. „Słowa uznania” za dotychczasową współpracę Antoni Macierewicz skierował też do członków organizacji proobronnych.

– Nasza wdzięczność dla organizacji proobronnych jest olbrzymia – mówił Macierewicz. Stwierdził, że ich członkowie dali „świadectwo tego, że naród polski, społeczeństwo jest świadome zagrożeń i chce na nie świadomie odpowiedzieć”.

– Że domaga się od państwa polskiego zmiany stosunku do wysiłku zbrojnego, do obrony własnego państwa. To nie do przecenienia co zrobiły organizacje proobronne. To był impuls do tego, aby ta zmiana się mogła zacząć – dodał szef MON.

W trakcie pobytu w brygadzie Antoni Macierewicz zapoznał się z infrastrukturą i wyposażeniem jednostki.

Prywatne wojsko Macierewicza

Głównym zadaniem Brygady Obrony Terytorialnej będzie obrona regionu i wsparcie społeczeństwa w sytuacjach kryzysowych, np. w trakcie powodzi. Według przeciwników OT, Macierewicz stworzył sobie prywatne wojsko. Jeszcze inni obawiają, się, że żołnierze-ochotnicy mogą być wykorzystywani do walki z przeciwnikami obozu PiS.

Kandydaci OT po pozytywnym przejściu wszystkich etapów rekrutacji podpiszą kontrakty od 2 do 6 lat. W każdym miesiącu będą mieli maksymalnie dwa szkolenia. Miesięcznie będą otrzymywać ok. 500 zł. Raz w roku żołnierz OT ma być też kierowany na większe ćwiczenia na poligonie, które trwać będą co najmniej tydzień.

Dowództwo 3. Podkarpackiej Brygady OT rozmieszczone jest w Rzeszowie. Natomiast pozostałe bataliony odpowiednio w Sanoku, Dębicy, Nisku oraz Jarosławiu.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama