Fot. Materiały 21. Brygady Strzelców Podhalańskich. Na zdjęciu płk Ryszard Pietras

Pułkownik Ryszard Pietras będzie nowym dowódcą 21. Brygady Strzelców Podhalańskich. Jego uroczyste zaprzysiężenie odbędzie się w najbliższą środę (5 kwietnia) w Rzeszowie.

Decyzję, że to płk Ryszard Pietras będzie dowodził ponad 4-tysięczną brygadą podhalańczyków, która jest największą w Polsce, podjął Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej. Płk Pietras na stanowisku dowódcy 21. BSP zastąpi płk. Jarosława Mokrzyckiego, który tę funkcję pełnił czasowo.

Podczas środowej uroczystości, która rozpocznie się o godz. 13:00 na placu farnym w Rzeszowie, płk Mokrzycki oficjalnie przekaże obowiązki płk. Ryszardowi Pietrasowi.

– Ceremonia odbędzie się w obecności Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. Jarosława Miki oraz władz wojewódzkich i samorządowych – poinformował kpt. Konrad Radzik, rzecznik 21. BSP.

Płk Ryszard Pietras przybył do brygady z Wojsk Specjalnych. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Chemicznych w Krakowie. Studia magisterskie oraz studia podyplomowe ukończył w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki.

Płk Ryszard Pietras ukończył w Akademii Obrony Narodowej kursy przeszkolenia operacyjnego oraz specjalistyczny kandydatów na dowódców batalionów. Jest absolwentem podyplomowych studiów Polityki Obronnej w Royal College of Defence Studies w Londynie.

Za granicą płk Pietras ukończył kursy: „NATO Crisis Management” w NATO School Oberammergau w Niemczech, „Program on terrorism and security studies” w Centrum Marshalla w Niemczech oraz „Defence resource management” w Naval Postgraduate School w Stanach Zjednoczonych.

Płk Ryszard Pietras zawodową służbę rozpoczął w 1986 roku jako dowódca plutonu w 2. Pułku Chemicznym w Grudziądzu. W latach 1987-2006 zajmował kolejno stanowiska w strukturach Wojsk Chemicznych SZ RP: dowódcy kompanii w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Chemicznych w Krakowie (1987-1990), w 5. Pułku Strzelców Podhalańskich (1990-1993), oficera operacyjnego sztabu w dowództwie Krakowskiego Okręgu Wojskowego, Korpusu Powietrzno-Zmechanizowanego i 2. Korpusu Zmechanizowanego (1993-2006) oraz dowódcy 5. batalionu chemicznego w Tarnowskich Górach.

Od 2007 r. płk Pietras pełni służbę w strukturach Wojsk Specjalnych służąc na stanowiskach sztabowych i dowódczych. Zajmował m.in. stanowiska dowódcy 1. Pułku Specjalnego Komandosów w Lublińcu oraz dowódcy Jednostki Wojskowej Komandosów.

Płk Ryszard Pietras dwukrotnie uczestniczył w misji SFOR w Bośni i Hercegowinie, zajmując kolejno stanowiska oficera operacyjnego Polskiego Batalionu SFOR i dowódcy kompanii szturmowej Nordycko-Polskiej Grupy Bojowej (2000) oraz zastępcy-szefa sztabu Polskiego Batalionu SFOR w Międzynarodowej Grupie Bojowej (2003).

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama