Zdjęcie: Urząd Marszałkowski w Rzeszowie
Reklama

Od 2 maja do 8 maja trwać będą w Rzeszowie uroczystości patriotyczne związane z Dniem Flagi Państwowej, 224. rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz 70. rocznicą zakończenia II wojny światowej.

Uroczystości Dnia Flagi Państwowej rozpoczną się w sobotę (2 maja) na Rynku. Flaga państwowa zostanie podniesiona o godz. 12:00. O 12:05 zaplanowano wystąpienie Tadeusza Ferenca, prezydenta Rzeszowa. O 12:15 na Rynku odbędzie się koncert patriotyczny Orkiestry Dętej WSK – PZL Rzeszów.

Narodowe Święto Uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpocznie się w niedzielę mszą świętą w kościele farnym. Msza zacznie się o godz. 9:30. Przewodniczyć jej będzie biskup diecezji rzeszowskiej Jan Wątroba.

O godz. 10:50 zaplanowano przemarsz kompanii honorowej 21. Brygady Strzelców Podhalańskich i pocztów sztandarowych na rzeszowski Rynek. Tam przed pomnikiem gen. Kościuszki uroczystości rozpoczną się o godz. 11:00. Zostanie odczytana preambuła Konstytucji 3 Maja. Zaplanowano wystąpienia Małgorzaty Chomycz-Śmigielskiej, wojewody podkarpackiego, oraz Władysława Ortyla, marszałka podkarpackiego.

Złożone zostaną także wieńce i wiązanki kwiatów.

8 maja (piątek) odbędą się uroczystości 70. rocznica zakończenia II wojny światowej. Rozpoczną się o godz. 11:00 pomnikiem gen. Władysława Sikorskiego w Parku Jedności Polonii z Macierzą. Zaplanowano apel pamięci, wystąpienie marszałka Władysława Ortyla, wystąpienie prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca, złożenie wieńców i wiązanek kwiatów.

O godz. 12:30 w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie przy ul. 3 Maja 19 zostanie otwarta wystawa „Żołnierz Polski 1914 – 1945. Kolekcja Jana Partyki”.

10 maja (niedziela) w Kościele Garnizonowym przy ulicy Reformackiej 5 o godz. 8:00 zostanie odprawiona msza św. w intencji polskich żołnierzy poległych podczas II wojny światowej.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama