Zdjęcie: materiały Muzeum Okręgowego w Rzeszowie

Muzeum Okręgowe w Rzeszowie zaprasza na podsumowanie 45 lat pracy twórczej płatnerza Krzysztofa Panasa. Jego pasją są miecze japońskie kute technikami japońskimi oraz stal damasceńska skuwana.

Spotkanie z Krzysztofem Panasem to finisaż jubileuszowej wystawy ukazującej dorobek 45-lat pracy twórczej, cenionego w Polsce i poza granicami kraju płatnerza. Finisaż odbędzie się w niedzielę (26 lutego), o godz. 14:00 w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie.

„Zdarza mi się mówić, że moje życie, to moja praca, a moja praca, to moje życie. Jestem szczęśliwym człowiekiem, gdyż przez całe życie zajmuję się tym, co z głębi serca lubię. Nie przepracowałem żadnego dnia” – pisze o sobie szczerze Krzysztof Panas. 

Od czwartku (24 lutego), aż do zakończenia wystawy (do 28 lutego), katalog prac Krzysztofa Panasa i jego uczniów można kupić w promocyjnej cenie – 20 zł. Wstęp na niedzielne spotkanie kosztuje 10 zł. W tej cenie jest wstęp na wszystkie wystawy. 

Droga artystyczna

Krzysztof Panas urodził się 4 kwietnia 1953 roku w Łańcucie. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Sędziszowie Małopolskim oraz Wydział Konserwacji Rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

W 1978 roku Panas otworzył w Łańcucie pracownię. Objęła ona szeroki zakres działalności od płatnerstwa po obróbkę jubilerską. Wykonuje historyczną białą broń polską, orientalną, a także broń egzotyczną z odległych epok i krajów. Pracuje technikami tradycyjnymi.

Szczególnie ulubioną przez niego techniką jest dziwer, czyli stal damasceńska skuwana, z której wykonuje broń. Jego wielką pasją są również miecze japońskie kute technikami japońskimi.

Krzysztof Panas brał udział w kilkudziesięciu wystawach w kraju i za granicą, gdzie zdobył wiele wyróżnień i medali. Jego prace znajdują się w ponad 30 krajach świata. W 2017 roku powstał film o tym artyście – „Płatnerz musi być muzykiem”.

oprac. (saba)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama