Zdjęcie: Sebastian Fiedorek / Rzeszów News
Reklama

Ponad 400 zawodników z całej Polski weźmie udział w IV Ultramaratonie Podkarpackim w Rzeszowie. I choć wydaje się, że bieg wokół miasta jest łatwy, to jednak organizatorzy przestrzegają, że to tylko pozory.

Już czwarty raz 6 maja (sobota) w Rzeszowie odbędzie się Ultramaraton Podkarpacki na trzech dystansach: 50 km, 70 km i 115 km.  Jego trasa jest unikalna  w skali kraju. Uczestnicy będą biec częściowo po asfalcie, a częściowo po leśnym gruncie.

– Bieg jest specyficzny, bo start i metę mamy z rzeszowskiego Rynku. W biegach terenowych nie jest to wcale normą. Większość tych biegów ma swój początek i koniec czasem w lesie, czasem na małej polance lub w niewielkim miasteczku. A tu jesteśmy w centrum wojewódzkiego miasta – mówi Marcin Stopa, sekretarz w Urzędzie Miasta Rzeszowa.

Malownicza trasa Ultramaratonu

Nie mniej ciekawe jest ukształtowanie terenu, który rozciąga się na trasie ultramaratonu – rozpoczyna się on na płaskim, asfaltowym podłożu, następnie biegacze wkraczają w teren pofałdowany z krótkimi i dynamicznymi podbiegami.

– Trasa Ultra Maratonu Podkarpackiego jest malownicza, ale bardzo wymagająca, chociaż wydaje się pozornie, że bieg dokoła miasta jest prosty – mówi Lucyna Sroka, dyrektor zawodów.

Bieg na najkrótszym dystansie dedykowany jest szczególnie debiutantom w ultramaratonach. 70 km to z kolei wyzwanie dla miłośników zbiegów i podbiegów, które, choć niedługie, są liczne. Natomiast najdłuższa trasa została pomyślana tak, aby z niej satysfakcje czerpali doświadczeni ultramaratonczycy, którzy lubią rywalizować także na trasach płaskich.

–  Prototypem „115” był stary żółty szlak dookoła Rzeszowa, który zmodyfikowano ze względu na budowę dróg oraz po to, aby uatrakcyjnić trasę biegaczom, dzięki czemu zawodnicy, którzy przyjeżdżają do nas z całej Polski, mają okazję zobaczyć wiele miejsc, o które nie podejrzewali Rzeszów – twierdzi Lucyna Sroka.

Plecak nie będzie konieczny

W IV Ultramaratonie Podkarpackim weźmie udział 85 kobiet i 345 mężczyzn. Najstarszy zawodnik ma  68 lat, najmłodszy 18 lat.

Zawodnicy na trasie będą mieli do dyspozycji punkty medyczne i żywieniowe, które będą wyposażone m.in. w 1600 litrów wody, 700 litrów coca-coli, 40 kg bananów, 35 kg pomarańczy, 50 kg arbuzów, 40 kg ciastek. Dodatkowo na dystansie 115 km po przebiegnięciu 100 km na zawodników będzie czekać ciepła zupa, natomiast na mecie wszyscy otrzymają posiłek regeneracyjny.

– Punkty żywieniowe są dostosowane tak, aby mógł coś zjeść zarówno wegetarianin, weganin jak i mięsożerca. Takie samo kryterium wzięliśmy pod uwagę przygotowując posiłek regeneracyjny – mówi Katarzyna Żebrakowska, zastępca dyrektora zawodów.

– Po trzech edycjach biegów widzimy, że jest zapotrzebowanie na posiłki w trakcie ultramaratonu, a biegacz sam w plecaku nie musi dźwigać tego wszystkiego – dodaje.

Uhonorują Andrzeja Radzikowskiego

Uczestnicy kończący biegi na wszystkich dystansach otrzymają  medal pamiątkowy z wygrawerowanym i lakierowanym ukończonym dystansem.

– Od początku powstania zawodów ukazujemy i honorujemy wybraną postać ze świata ultramaratonu. W tym roku jest nią Andrzej Radzikowski, ponieważ wpisał się do historii światowego ultramaratonu jako zwycięzca w 2016 legendarnego Spartathlon Ultra Race – mówi Lucyna Sroka.

Ultramaraton Podkarpacki to nie tylko wydarzenie sportowe, ale również kulturalne. W tym roku na rzeszowskiej scenie wystąpią dla zawodników, kibiców i mieszkańców Rzeszowa grupy The Branchers, Audioties, Kapitał oraz  Doc

Koncertom będą towarzyszyły występy SlackRes, grupy zajmującej chodzeniem i wykonywaniem akrobacji na wąskiej taśmie rozwieszonej i napiętej pomiędzy dwoma punktami. Na rzeszowskim Rynku zostaną też udekorowani laureaci konkursu plastycznego  „Biegam, Biegniesz, Biegamy – Sport dla Każdego”.

Zawodom na dystansach ultra będzie towarzyszył bieg Wisłok Trail 30 km rozgrywany po trasie UP 50 km na odcinku Tyczyn – Rzeszów Rynek.

Program IV Ultramaratonu Podkarpackiego

Piątek (5 maja)

– 15.00 – oficjalne otwarcie Biura zawodów – ROSIR, ul. Pułaskiego 13

– 15.00 – 22.00 – wydawanie pakietów startowych, weryfikacja zawodników

– 18.00 – odprawa zawodników

Sobota (6 maja)

– 2.00 – start Ultramaratonu Podkarpackiego 115 km – Rynek Rzeszów

– 5.00 – start Ultramaratonu Podkarpackiego 50km/70 km – Rynek Rzeszów

– 8.30 – zbiórka przed odjazdem zawodników Wisłok Trail 30 km (miejsce – Baza Zawodów, parking pod Halą ROSiR, Rzeszów, ul. Pułaskiego 13)

– 8.45 – odjazd zawodników na Wisłok Trail 30 km

– 9.30 – start Wisłok Trail 30 km – Tyczyn, Rynek

– 8.45 – 9.15 – planowane przybycie pierwszego zawodnika UP 50

– 11.00 – 11.30 planowane przybycie pierwszego zawodnika UP 70

– 11.30 – 12.00 planowane przybycie pierwszego zawodnika WT 30

– 13.45 – 14.15 – planowane przybycie pierwszego zawodnika UP 115

– 10.00 – 21.00 wydawanie posiłku regeneracyjnego (miejsce: parking koło Ratusza) 14:00 – koncert zespołu The Branchers

– 15:00 – koncert zespołu Audioties

– 16:00 – koncert zespołu May

– 17:00 – dekoracja zwycięzców Ultramaratonu Podkarpackiego 2017

– 18:00 – koncert zespołu Kapitał

– 19:00 – koncert zespołu Doc

– 20.00 – zamknięcie mety Ultramaratonu Podkarpackiego

Niedziela (7 maja)

– 11.00 – zamknięcie bazy zawodów

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

Comments are closed.