Zdjęcie: Jerzy Zygadło / Podkarpacki Urząd Marszałkowski

Rzeszów skorzysta z dotacji z rządowego Programu Maluch+. Stolica Podkarpacia na budowę dwóch żłobków otrzyma 15 mln zł.

Umowę na dotację podpisano w piątek (1 marca) w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim. Rzeszów otrzymane pieniędzy wpompuje w budowę dwóch żłobków: przy ul. Jachowicza na Drabiniance – dla 190 dzieci oraz przy ul. Budziwojskiej dla Budziwoju – dla 183 dzieci.

– Jesteśmy miastem, w którym ciągle przybywa młodych ludzi, a co za tym idzie, żłobki, przedszkola i szkoły są bardzo potrzebne – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.  

Jak zapowiada, miasto lada dzień wybierze wykonawcę budowy żłobka na Drabiniance,  inwestycja ma się zakończyć jesienią przyszłego roku. W przypadku żłobka na Budziwoju, wiosną br. ogłoszony zostanie przetarg na opracowanie dokumentacji budowlanej. 

Program Maluch+ istnieje od 2011 roku. W założeniu ma umożliwiać rodzicom, zwłaszcza matkom, powrót do pracy po zakończeniu urlopu macierzyńskiego. Wsparciem objęte są żłobki publiczne i niepubliczne, kluby dziecięce, a także dzienni opiekunowie.

– Samorządy mogą naliczać opłaty za pobyt dziecka w żłobku dla wielu rodziców na poziomie 200-300 zł miesięcznie – wyjaśnia Teresa Kubas-Hul, wojewoda podkarpacki. 

Aktualnie na Podkarpaciu działa 269 żłobków i klubów dziecięcych, oferujących 10 008 miejsc, z których prawie 9000 powstało z różnych edycji Maluch+. Na Podkarpaciu w latach 2011-2021 na program wydano ponad 84 mln zł.

– Ponad 90 procent placówek utworzonych przy wsparciu z tego budżetu funkcjonuje do dziś. Pomimo tego, w naszym regionie nadal występują „białe plamy”, w których likwidacji ma pomóc kolejna edycja Malucha+ – mówi Teresa Kubas-Hul.

Program Maluch+ na lata 2022-2029 po raz pierwszy jest finansowany z pieniędzy unijnych, które pochodzą z odblokowanego Krajowego Planu Odbudowy oraz Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego. 

W pierwszym naborze tej edycji programu – od stycznia do maja 2023 roku – wzięło udział 85 gmin i 38 podmiotów niepublicznych. Podpisano 56 umów o wartości 70,58 mln zł, wśród nich jest umowa z Rzeszowem na 15 mln zł dofinansowania.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama