Zdjęcie: Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej

Ponad 7 ton suszu tytoniowego o wartości 3,5 mln zł rozprowadziła grupa przestępcza, którą rozbili funkcjonariusze Straży Granicznej. Na czele szajki papierosowej stało małżeństwo z Rzeszowa. 

Grupę rozbili pogranicznicy z placówki w Rzeszowie – Jasionce przy współpracy z Podkarpackim Urzędem Celno-Skarbowym w Przemyślu. Jak poinformowała mjr Elżbieta Pikor, rzecznik Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, do grupy należało 10 osób z Podkarpacia, Małopolski oraz województwa lubelskiego.

Szajka rozprowadzała susz oraz krajankę tytoniową na Podkarpaciu i w Małopolsce, a tytoń sprowadzano z Lubelszczyzny. Podczas akcji służb, w pomieszczeniach gospodarczych na jednej z posesji znaleziono maszynę do krojenia tytoniu oraz 400 kg suszu przygotowanego do krojenia. Służby przejęły ponad 2,8 t suszu oraz krajanki o wartości ponad 2 mln zł. 

W latach 2019-2020 grupa – twierdzą pogranicznicy – rozprowadziła ponad 7 ton suszu o wartości 3,5 mln zł.

Zdjęcie: Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej

Do pierwszych zatrzymań w tej sprawie doszło 16 grudnia 2020 roku. Wtedy zarzuty usłyszało pięciu mężczyzn oraz trzy kobiety, w tym 57-letni Janusz N. oraz 51-letnia Dorota N. To małżeństwo z Rzeszowa, które jest podejrzane o kierowanie szajką papierosową. Oboje na co dzień w Rzeszowie prowadzili legalny sklep z wyrobami tytoniowymi.

– Przestępczy proceder był dla nich dodatkowym źródłem utrzymania – twierdzi mjr Elżbieta Pikor. W ostatnich dniach marca funkcjonariusze SG zatrzymali dwóch kolejnych mężczyzn, którzy byli powiązani z grupą. Wszystkim zatrzymanym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz karno-skarbowe.

Postępowanie prowadzone przez Straż Graniczną nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Przemyślu. Wobec zatrzymanych zastosowała dozory policyjne, poręczenia majątkowe, a cztery osoby dodatkowo mają zakaz opuszczania kraju.

Zdjęcie: Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej
Zdjęcie: Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej
Zdjęcie: Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama