Zdjęcie: Archiwum prywatne
Reklama

Około 550 zabytków z Podkarpacia oznaczył w Google Maps Robert Łabudzki z Głogowa Małopolskiego. Ma to pomóc w odkrywaniu piękna naszego regionu.

Nazywa się Robert Łabudzki, ma 52 lata, prowadzi sklep i całe życie mieszka w Głogowie Małopolskim. O sobie może powiedzieć, że jest rodowitym mieszkańcem Podkarpacia, z dziada pradziada. Dosłownie, ponieważ jego rodzina w naszym regionie mieszka już od ponad 350 lat.

Do tego interesuje się historią, szczególnie okresem średniowiecznym i podróżowaniem. Jeśli do tego dodamy szalony pandemiczny rok 2020, to wychodzi nam… mapa podkarpackich zabytków, którą Robert w Google Maps stworzył w dwa miesiące – od sierpnia do października br.

Pan Robert oznaczył na niej około 550 zabytków architektonicznych, które można znaleźć w regionie, m.in. pałac Tyszkiewiczów w Weryni, dwór Politalskich w Przewrotnem, Zamek Lubomirskich w Rzeszowie, letni Pałac Lubomirskich w Rzeszowie, pałac Jędrzejowiczów w Rzeszowie, dwór Jędrzejowiczów w Rzeszowie – Załężu, dwór Chłapowskich w Rzeszowie, pałac Lubomirskich w Łące.

– Tych zabytków jest na około 100 wypraw – przekazuje Robert Łabudzki. Pasjonat podróży mapę stworzył z dwóch powodów – dla jego własnej wygody i wygody innych oraz z nadmiaru wolnego czasu, który wygenerowała pandemia.

– A tak na poważnie, bardzo lubię zwiedzać zabytki. Robię to już od 30 lat – mówi Robert Łabudzki. – Poza tym, nie jest łatwo samemu stworzyć trasę takiej wycieczki po regionie, ponieważ wiele stron poświęconych zabytkom regionu traktuje dość wybiórczo te kwestie – dodaje.

Mapa jest gotowa już w 95 proc. Brakuje jeszcze opisów i zdjęć oznaczonych obiektów. W planach jest też dodanie i oznaczenie około 100 bunkrów niemieckich i radzieckich. Mapa ma być uzupełniona w przyszłym roku.

Mapa Podkarpacia to pierwsza z cyklu mapa. Podobną Robert Łabudzki planuje stworzyć m.in. dla Małopolski. Mapę zabytków Podkarpacia można znaleźć TUTAJ

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Zdjęcie: Archiwum prywatne
Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: