– Pada prasa papierowa. Tradycyjne media radzą sobie coraz gorzej – mówił podczas spotkania ze studentami Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie dziennikarz Marcin Meller, felietonista „Newsweek Polska” i współprowadzący „Dzień Dobry TVN”.

Spotkanie z Mellerem, który prowadzi także „Drugie śniadanie mistrzów” w TVN24, odbyło się dzisiaj w WSIiZ. Aula była wręcz przepełniona. Na spotkanie ze znanym dziennikarzem przyszli studenci i pracownicy uczelni, ale także młodzież szkół ponadgimnazjalnych. Poprowadził je Kamil Tokarz, student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, który jednocześnie jest dziennikarzem Radia VIA.

– Kiedy dowiedziałem się o zaproszeniu na to spotkanie, od razu wygooglowałem sobie waszą uczelnię i muszę powiedzieć, że jestem pod wielkim wrażeniem, m.in. tego, że zdobyliście drugie miejsce w Polsce w ministerialnym konkursie na najlepszy program studiów praktycznych na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna – rozpoczął swoje wystąpienie Marcin Meller.

Spotkanie było podzielone na dwie części. Pierwsza część dotyczyła najnowszej książki Mellera „Między wariatami”. – Książka ma na celu pokazanie, jak żyć i nie zwariować w otaczającym nas świecie. Zawiera zbiór tekstów sięgających tematycznie od reportaży o wyprawie z kibolami Legii do Goeteborga po wojnę ducha świętego w Ugandzie – mówił dziennikarz.

Po spotkaniu każdy chętny mógł książkę nabyć oraz zdobyć autograf.

Druga część spotkania poświęcona była dziennikarstwu i dziennikarzom. – Dokąd zmierza dziennikarstwo w Polsce? – pytał prowadzący, Kamil Tokarz. – Pada prasa papierowa. Tradycyjne media radzą sobie coraz gorzej. Jest internet i wszystko się tam przenosi. To, że coś się dzieje widać gołym okiem, ale dokąd to zmierza – ciężko powiedzieć – mówił Marcin Meller.

Opowiadał też o „kuchni dziennikarstwa”, szczególnie w odniesieniu do programu „Dzień Dobry TVN”. – Efekt oglądany na wizji, który jest lekki, łatwy i przyjemny to ciężka praca kilkuset ludzi, którzy pracują jak mrówki, i każde 15 sekund jest dopracowane i przemyślane – tłumaczył Meller.

Po spotkaniu otwartym odbyły się też specjalistyczne warsztaty, które Marcin Meller poprowadził dla studentów dziennikarstwa i komunikacji społecznej.

Spotkanie z Mellerem było częścią projektu, który kierunek dziennikarstwo i komunikacja społeczna WSIiZ realizuje ze środków wygranych w konkursie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na najlepszy program studiów o profilu praktycznym. Kierunek ten zdobył drugie miejsce w Polsce w tym prestiżowym konkursie i nagrodę pieniężną w wysokości 1 mln zł na dalszy rozwój i podnoszenie jakości kształcenia.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama