Błaszczak w Rzeszowie. Nagrodził mundurowych i młodych bohaterów [FOTO]

0
Reklama

W piątek na Podkarpaciu przebywa Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji. W Rzeszowie uhonorował policjantów, strażaków i pograniczników za ich za ich osiągnięcia w służbie.  Błaszczak nagrodził też czterech chłopców za ocalenie życia innych osób.

 

Mariusz Błaszczak wizytę na Podkarpaciu rozpoczął od pobytu w siedzibie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie. Szef MSWiA wręczył ryngrafy 30 wyróżnionym policjantom, strażakom i funkcjonariuszom Straży Granicznej za ich osiągnięcia w służbie.

Budują etos służby

Wśród wyróżnionych byli m.in. asp. Waldemar Rajchel oraz mł. asp. Kamil Górniak. 10 listopada br. ratowali 21-letniego mieszkańca Rzeszowa, który z korony zapory skoczył do Jeziora Solińskiego. Z narażeniem życia policjanci zeszli na najniższą półkę zapory skąd zrzucili tonącemu 21-latkowi linę z uprzężą. Waldemar Rajchel podał mężczyźnie drabinę i przy asekuracji linowej umożliwił mu wyjście z wody.

Innym odznaczonym przez Mariusza Błaszczaka był chor. szt. Straży Granicznej, Dariusz Banaś, który w lutym br. brał udział w zatrzymaniu największej grupy nielegalnych imigrantów w 2016 r. w skali Bieszczadzkiego Oddziału SG. Dariusz Banaś zatrzymał do kontroli BMW  X5, którym podróżowało 3 cudzoziemców – organizatorów nielegalnego przekroczenia granic.

Nagrodę od Błaszczaka otrzymał także mł. ogn. Marcin Sroka, który będąc po służbie uratował życie starszej kobiecie, która się zakrztusiła. Funkcjonariusz wykonał niezbędne czynności, które doprowadziły do udrożnienia dróg oddechowych.

– Dziękuję za postawę służby, za postawę która wynika z przysięgi, którą składaliście jak przystępowaliście do waszych formacji. Budujecie etos służby, który sprawia, że obywatele wam ufają i wiedzą, że mogą na was liczyć – mówił podczas uroczystości Mariusz Błaszczak.

Gratulował także członkom Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego z okazji jubileuszu 55 lat istnienia Bieszczadzkiej Grupy GOPR.

– Dzięki waszej ofiarności, doświadczeniu i odwadze, turyści, którzy coraz liczniej odwiedzają góry mogą czuć się bezpiecznie. Dziękuję, że przez ponad pół wieku zgodnie z słowami przysięgi ratowniczej  „bez względu na porę roku, dnia i stan pogody” pomagacie turystom, którzy znaleźli się w niebezpieczeństwie – podkreślał na spotkaniu z goprowcami minister Błaszczak.

Wzór do naśladowania

Mariusz Błaszczak w Rzeszowie odznaczył również czterech chłopców medalami „Młody Bohater”. To nowa inicjatywa MSWiA, która służy nagradzaniu i  promowaniu godnych naśladowania postaw wśród dzieci i młodzieży. Medale wręczane są osobom, których postawa i udzielona pomoc przyczyniła się do uratowania zdrowia i życia innych osób.

„Młodymi Bohaterami” zostali trzej uczniowie Szkoły Podstawowej nr 15 w Tarnowie: 12-letni Jakub Kociuba i Dariusz Kwarciński oraz 13-letni Igor Buczak, którzy 17 czerwca wracając ze szkoły udzielili pomocy 60-letniej kobiecie, która zasłabła i straciła przytomność. Chłopcy natychmiast zareagowali wzywając pomoc, a do przyjazdu karetki pogotowia czuwali przy omdlałej kobiecie.

Medal „Młody Bohater” otrzymał również 16-letni Radosław Lipa, członek Ochotniczej Straży Pożarnej, który 29 września w Skrzyszowie wraz z kolegami ze swojej jednostki udzielili pierwszej pomocy kierowcy ciężarówki poszkodowanemu w wypadku na autostradzie A4.

Chłopak przedostał się na autostradę i otworzył starszym kolegom drzwi w ekranie dźwiękochłonnym. Kierowca ciężarówki był zakleszczony w kabinie, a z pojazdu wyciekały płyny eksploatacyjne. Radek z kolegami wstępnie opatrzyli rannemu rozcięta głowę, po czym ewakuowali go z miejsca zagrożenia.

– Wasza postawa jest wzorem do naśladowania dla młodych ludzi – mówił do wyróżnionych chłopców minister Mariusz Błaszczak.

Posterunki przywrócone

Po wizycie w Rzeszowie, szef MSWiA pojechał do Korczyny i Wiśniowej na otwarcie posterunków policji, które kilka lat temu zostały zlikwidowane a teraz zostały przywrócone. Kolejne trzy na Podkarpaciu – w Niebylcu, Chorkówce i Polańczyku – będą przywrócone w przyszłym roku.

MSWiA postanowiło przywracać te posterunki policji, które zlikwidowano w latach 2008-2014. Na Podkarpaciu reorganizacja wtedy objęła 50 posterunków – 39 zlikwidowano, a 11 przekształcono w komisariaty policji, czyli jednostki większe, w których służba pełniona jest całodobowo. Tam, gdzie nie było posterunków tworzono rewiry dzielnicowych lub punkty przyjęć.

MSWiA planuje w całym kraju do 2020 r. przywrócić ponad 150 posterunków policji.

(kaw)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: