Zdjęcie: Mariusz Szczygieł / Facebook.com

Jeśli masz ochotę wysłuchać ciekawej i inspirującej rozmowy koniecznie zarejestruj się na spotkanie online z reportażystą Mariuszem Szczygłem. Wydarzenie online we wtorek (28 lipca) organizuje Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie. 

Jeśli kochacie reportaże, to z pewnością takie nazwisko, jak Mariusz Szczygieł, jest wam dobrze znane. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych reportażystów w Polsce, związany z „Gazetą Wyborczą”, który uchodzi za ucznia Hanny Krall. Razem z Wojciechem Tochmanem i Jackiem Hugo-Baderem jest wymieniany w antologiach zagranicznych poświęconych współczesnej polskiej sztuce reportażu.

Najbardziej znanym zbiorem reportaży Mariusza Szczygła jest „Gottland”, który w Czechach stał się  bestsellerem. Szczygieł w „Gottlandzie” opisuje m.in. rodzinę Batów, siostrzeńca Franza Kafki, piosenkarki: Helenę Vondráčková i Martę Kubišová, piosenkarza Karela Gotta, pisarzy: Jana Procházka i Eduarda Kirchberger vel Karela Fabiana, rzeźbiarza Otakara Šveca, chirurga plastycznego Jaroslava Moserová i 18-letniego samobójcę Zdeněka Adameca.

„Wiener Zeitung” określił „Gottland” jako „wielką literaturę pod płaszczem reportażu”, recenzent „Le Figaro” napisał: „To nie jest książka, to klejnot”. Uniwersytet w Lille uhonorował ją w kwietniu 2009 nagrodą Prix Amphi. Przyznają ją wykładowcy i studenci za najlepszą, ich zdaniem, książkę przetłumaczoną na francuski.

Szczygieł też jest laureatem Nagrody Literackiej „Nike”, którą zdobył 6 października 2019 roku za tom reportaży „Nie ma”. Książka ta to zbiór rozmów z ludźmi z różnych światów: czeską poetką, ukraińskim żołnierzem, polską księgową, izraelską pisarką, a także własnym ojcem, z którym autor wybiera się ostatni raz w życiu do Pragi. Nad książką unosi się rada, którą dała Szczygłowi Hanna Krall: „Wszystko musi mieć swoją formę, swój rytm, panie Mariuszu. Zwłaszcza nieobecność”.

Z Mariuszem Szczygłem w Rzeszowie online będzie można się spotkać we wtorek (28 lipca) o godz. 18:00 na platformie ClickMeeting. Spotkanie poprowadzi Adam Głaczyński.

Spotkanie jest bezpłatne. Aby się zarejestrować, należy wpisać się imieniem i adresem e-mailowym, klikając TUTAJ. Spotkanie będzie tłumaczone na język migowy. Organizatorem wydarzenia jest Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie. Spotkanie organizowane jest w ramach projektu  „Spotkajmy się online”. 

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama