Sobie zostawił m.in. sprawy budżetu, wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego, a wicemarszałkom przydzielił m.in. edukację, nadzór nad drogami, promocję województwa, zaś członkowie zarządu będą pilnować ochrony zdrowia i rozwoju wsi.

[Not a valid template]

 

Marszałek Władysław Ortyl dzisiaj (4 grudnia) na konferencji prasowej podał szczegóły, czym będą się zajmowały osoby tworzące nowy zarząd województwa, który powstał po wygranych przez PiS wyborach do sejmiku. Przypomnijmy, wicemarszałkami zostali Wojciech Buczak (PiS) i Maria Kurowska (Solidarna Polska), a członkami zarządu Lucjan Kuźniar (PiS) i Stanisław Kruczek (Polska Razem).

– To ważny moment, bo porządkuje pracę zarządu, przekazuje kompetencje, ale oczywiście także odpowiedzialność – mówił Władysław Ortyl.

Nowe miejsca pracy

Marszałek w dalszym ciągu będzie nadzorował departament budżetu, kontroli, audytu, kancelarię sejmiku, zarządu oraz departamenty wdrażania projektów infrastrukturalnych, Regionalnego Programu Operacyjnego i biuro ochrony informacji niejawnych.

Władysław Ortyl powiedział, że priorytetem w nowej kadencji będzie powstawanie w województwie nowych miejsc pracy.

– Nowa polityka uprzemysłowienia, pozyskiwanie inwestorów, dokończenie negocjacji w sprawie RPO, renegocjacja w dalszym ciągu kontraktu terytorialnego, który musi być już niedługo wypełniony kwotami na poszczególne inwestycje. Cały czas też dbanie o sprawy społeczne i dziedzictwa. Żeby nasz rozwój był pełny, to i takie obszary musimy rozwijać – mówił marszałek.

Zapowiedział, że zarząd cały czas pilnuje trzech projektów, które są w tej chwili zagrożone: budowy Centrum Kongresowo-Wystawienniczego w Jasionce, szerokopasmowego internetu i ścieżek rowerowych.

W promocji stawiają na młodych

Pierwszym zastępcą Władysława Ortyla został Wojciech Buczak, który będzie odpowiadał za departament dróg, transport publiczny. Buczakowi podlegać będą Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego, a także departament promocji i współpracy międzynarodowej, sportu i turystyki oraz departament kultury i dziedzictwa.

– Realizowane są i będą potężne inwestycje drogowe. To wymaga wielkiego zaangażowania i wykorzystania potencjału, który mamy na Podkarpaciu, również pracowników urzędu – powiedział Wojciech Buczak.

– Czeka nas też budowa połączeń kolejowych w aglomeracji rzeszowskiej, także z naszym lotniskiem i strefą ekonomiczną. W promocji trzeba postawić na młodych ludzi, którzy mają dobre pomysły. W sporcie naszą rolą jest przede wszystkim wspieranie rozwoju sportu masowego, młodzieżowego, dziecięcego – mówił na konferencji nowy wicemarszałek podkarpacki.

W przypadku współpracy międzynarodowej Buczak wymienił plan budowy centrum cargo na lotnisku i uruchomienia połączeń towarowych z Jasionki do Miami.

Marii Kurowskiej będzie podlegał departament edukacji, a także ochrony zdrowia. – Niektóre rzeczy są nowe, ale obowiązki i kompetencje muszą być poszerzane. Dotyczy to każdego z nas – podkreślał Władysław Ortyl.

– Mamy 19 jednostek oświatowych i będziemy nad nimi tak sprawować nadzór, by nie tylko dobrze pracowały, ale również się rozwijały. Ważne są cztery programy stypendialne – mówiła wicemarszałek Kurowska.

Kuźniar nadal od spraw wsi

Stanisław Kruczek będzie odpowiedzialny za departamenty ochrony zdrowia, polityki społecznej i rozwoju regionalnego. W tym ostatnim są m.in. sprawy planowania przestrzennego i zamykania poprzedniej unijnej perspektywy finansowej.

Lucjan Kuźniar, który w poprzedniej kadencji był wicemarszałkiem, jako drugi członek zarządu będzie nadzorował te same departamenty, jak wcześniej – rozwoju obszarów wiejskich, rolnictwa, geodezji, mieniem gospodarki oraz biuro nadzoru właścicielskiego i analiz ekonomicznych, które zajmuje się nadzorem spółek, w których udziały i akcje ma samorząd.

W tym miesiącu – 17 i 29 grudnia – odbędą się dwie sesje sejmiku podkarpackiego, na których zacznie się pierwsze czytanie projektu budżetu województwa na 2015 r.

Łukacijewska wprowadza w błąd?

Władysław Ortyl na konferencji mówił także o zamieszaniu wokół szlaku drogowego Via Carpathia. Temat ponownie kilka dni temu wywołał podkarpacki europoseł PiS Tomasz Poręba, który oskarżył europosłów PO, że w Parlamencie Europejskim zamknęli petycję w sprawie budowy szlaku.

Europosłowie PO Elżbieta Łukacijewska i Jarosław Wałęsa odpowiedzieli, że Via Carpathia będzie realizowana. Porębie zarzucili nieudolność i udawanie, że jest jedynym walczącym o sprawy Podkarpacia.

Z Tomaszem Porębą w Brukseli był marszałek Władysław Ortyl.

– Europosłanka Łukacijewska bardzo się ucieszyła, że przedstawiłem montaż finansowy S19 (w Polsce byłaby częścią Via Carpathia – red.). To nieprawda. Pani europoseł wprowadza w błąd. Jej oświadczenie jest szkodliwą informacją. Ani z RPO, ani z Polski Wschodniej nie można budować dróg ekspresowych i autostrad. Ja pokazałem finansowanie towarzyszącym im inwestycjom – powiedział marszałek Ortyl.

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama