Reklama

Najnowszy film Krzysztofa Langa „Marzec ‘68” od 25 marca br. można zobaczyć w rzeszowskich kinach. Akcja toczy się w okresie wielkich przemian społeczno-kulturowych. W tle moda i muzyka tamtych czasów. W rolach głównych znakomici polscy aktorzy młodego pokolenia: Vanessa Aleksander (jako Hania) oraz Ignacy Liss (jako Janek).

Najbardziej stylowy film roku

„Marzec ‘68” przedstawia okres wielkich przemian społeczno-kulturowych lat 60. i 70. i jest pretendentem do miana najbardziej stylowego filmu roku. To ponadczasowa opowieść o skomplikowanej miłości dwojga ludzi, szaleńczo w sobie zakochanych. Ich uczucie niczym w dramacie Szekspira „Romeo i Julia” rozwija się na tle burzliwych wydarzeń, w ogarniętym buntem kraju.

Nowa, bardziej aktualna perspektywa

Marzec 1968 roku niejednokrotnie był tematem polskich fabuł, jednak Krzysztof Lang przyjrzał im się dokładniej z nowej, bardziej aktualnej perspektywy.

– Należę do pokolenia, dla którego wydarzenia Marca ‘68 roku stały się najważniejszym doświadczeniem życiowym. W znacznym stopniu ukształtowały moją świadomość polityczną i społeczną. W następstwie wydarzeń marcowych, wielu z moich najbliższych przyjaciół pochodzenia żydowskiego opuściło Polskę, ponieważ ich rodziny zmuszono do emigracji. Późniejsze listy i spotkania za granicą, na przykład gdzieś na plaży w Bułgarii, bo tam było najłatwiej się spotkać, nie mogły zastąpić wspólnego życia w Polsce – mówi Krzysztof Lang, reżyser.

Miłość kontra brudna polityka 

– To poruszająca opowieść o miłości. Hania i Janek – oboje młodzi, sympatyczni, zakochani w sobie bez pamięci – zderzają się, niczym bohaterowie Titanica, z „górą lodową” wielkiej historii. Ich czysta miłość, idealizm, proste marzenia o życiu w normalnym kraju niszczy brudna polityka. Wynik tej konfrontacji jest łatwy do przewidzenia. Próbujemy w filmie pokazać także mechanizm i ludzi, którzy za tym stoją. Nikczemnych graczy, którzy słuszne protesty młodzieży w obronie mickiewiczowskich „Dziadów” wykorzystują do przejęcia sterów władzy” – mówi Andrzej Gołda, scenarzysta.

Kultowa moda tamtych czasów

Oprócz wątku miłości w obliczu społecznych wydarzeń film mocno podkreśla trendy panujące u schyłku szalonych lat sześćdziesiątych – kultowej erze mody. W tej nowej produkcji zobaczymy niezapomniane kostiumy w stylu retro, stylowe elementy damskiej i męskiej garderoby. Wyraziste i pełne kolorów aranżacje wnętrz. Nie zabraknie barwnej muzyki rozrywkowej – w klimacie prywatek i bali karnawałowych. Usłyszymy wiele największych hitów muzycznych tamtych lat, które mocno podkreślają podziały międzypokoleniowe.

Pokoleniowa muzyka – polska i zagraniczna

Utwory te cechują się m.in. wpływami jazzu, rocka jak i muzyki eksperymentalnej („Route 66” Bobbiego Troupa, „Never Should Have Done It” The Innkeepers, „Choo Choo Boogie” Erica Gemsy, „Swing It Santa” Jeffa Taylora czy „Pod Papugami” Czesława Niemena). Twórcy filmu dodatkowo wykorzystali unikatowe materiały archiwalne z Instytutu Pamięci Narodowej. Dzięki temu możemy dokładniej przyjrzeć się codziennemu życiu ludzi w tamtym okresie.

Występują: Vanessa Aleksander, Ignacy Liss, Ireneusz Czop, Edyta Olszówka, Mariusz Bonaszewski, Anna Radwan, Radosław Krzyżowski, Jacek Król, Marcin Sztabiński, Nikodem Rozbicki, Mikołaj Kubacki.

Reżyseria: Krzysztof Lang

Scenariusz: Andrzej Gołda

Dystrybucją filmu zajmuje się TVP Dystrybucja Kinowa.

„Marzec ’68” w kinach od 25 marca. – Film który należy zobaczyć!

Mieliśmy dla Was podwójne zaproszenie na film w kinie Multikino. Aby je otrzymać, należało prawidłowo odpowiedzieć na pytane: jaki wcześniej film, przed „Marzec ’68”, wyreżyserował Krzysztof Lang? Prawidłowa odpowiedź to: „Ach śpij kochanie”. 

Podwójne zaproszenie otrzymuje: Joanna Bednarska. 

Reklama