Czasami warto pomarzyć i wyobrazić sobie inny świat, niż ten wokół nas. Bo marzenia są potrzebne, łatwiej wtedy znosić  otaczającą rzeczywistość.

Właśnie mija półmetek kolejnej edycji wspieranego gorąco przez władze budżetu obywatelskiego. Na głównych stronach internetowych miasta od dwóch tygodni wyraźnie dominuje zachęta do głosowania – wyskakują aktywne „okienka” zapraszające mieszkańców do brania spraw w swoje ręce. Na mieście mnóstwo plakatów informujących o trwającej rywalizacji pomysłodawców zmian  najbliższego otoczenia. Na każdym kroku rozdawane są ulotki miejskie, gdzie oprócz zachęty do oddania głosu dodatkowo można przeczytać o ogromnych korzyściach samej idei budżetu obywatelskiego. Jedną z takich zalet jest to, że władza poznaje dzięki temu najpilniejsze potrzeby obywateli, którzy w dodatku sami zdecydować mogą o wybraniu najbardziej oczekiwanych zadań – dzięki temu nie trzeba będzie chociażby jeździć po osiedlach i pytać ludzi o aktualne problemy i oczekiwania.

Bardzo sprawnie odbywa się głosowanie przez Internet, taka współczesna innowacja. A jest to możliwe dzięki niezwykle prostemu drukowi internetowemu – wystarczy tylko „kliknąć” i gotowe. Widać, że miasto czuje ducha nowoczesnych technologii i maksymalnie ułatwia obywatelom korzystanie z nich.

Wyniki głosowania na bieżąco wprowadzane są do systemu komputerowego i w ciekawy graficznie sposób dwa razy dziennie podawane do publicznej informacji – dzięki temu można cały czas obserwować rozkład głosów, co pozwala na gorąco śledzić rywalizację. Daje to możliwość ciągłego zachęcania nowych głosujących do wskazywania swoich typów. W ten sposób nikt do samego końca nie jest pewny wygranej i ciągle przyrasta liczba oddawanych głosów.

Obowiązujący regulamin – uwzględniający oczekiwania wielu aktywnych środowisk – daje gwarancję rozstrzygnięć satysfakcjonujących niemal każdą lokalną społeczność. Dzięki temu wybranych zostanie co najmniej kilkanaście zadań, a bardzo niewielu będzie niezadowolonych.

Tak realizowana idea budżetu obywatelskiego to doskonały przykład na to, jak władza widzi partycypowanie mieszkańców w zarządzaniu własnym miastem, jak rozumie ich potrzeby, jak wspiera pomysłowość, jak umiejętnie potrafi wyzwalać i zagospodarowywać ludzką energię – aż szkoda, że jesienią wybory, bo po co zmieniać coś tak wspaniałego?

NAPISZ KOMENTARZ: