Zdjęcie: Teatr Biuro Podróży z Poznania / materiały prasowe
Reklama

W poniedziałek wieczorem na rzeszowskim Rynku zapłoną pochodnie, elementy scenografii, będą ruchome platformy i zagadkowe postacie. Z kolei w środę Teatr Lalek z Użgorodu zaprezentuje spektakl dla dzieci z Ukrainy.

Teatr Biuro Podróży z Poznania, jeden z najznakomitszych polskich teatrów alternatywnych, oraz Zakarpacki Akademicki Regionalny Teatr Lalek z Użgorodu dołączyły do programu 12. Festiwalu Teatrów Ożywionej Formy „Maskarada” w Rzeszowie. Organizatorzy rozbudowali program, ponieważ na kilka dni przed rozpoczęciem festiwalu dostali informację, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego jednak przyzna im dofinansowanie. 

Teatr Biuro Podróży zaprezentuje spektakl „Eurydyka”, który powstał w czasie pandemii. „Jest artystyczną reakcją na zagrożenie rozłąką z ukochaną osobą” – czytamy w opisie.

Przedstawienie odwołuje się do ponadczasowych losów Orfeusza i Eurydyki, których miłość była mocniejsza niż śmierć. Zrozpaczony Orfeusz, nie mogąc się pogodzić z utratą swojej ukochanej, postanawia ją odnaleźć. Podczas swej wędrówki dociera do piekła pełnego szczurów, gdzie musi zmierzyć się ze swoimi wspomnieniami i rozterkami, i skonfrontować własne wyobrażenie tego, co znajduje się po drugiej stronie życia z rzeczywistością.

Będą pochodnie, płonące elementy scenografii, szczudła, ruchome platformy, sporych rozmiarów mobilne konstrukcje, przeskalowane rekwizyty, zagadkowe postacie, czyli to co najlepsze w teatrze ulicznym. Teatr Biuro Podróży wystąpi na Rynku w poniedziałek, 16 maja, o godz. 21:00. 

Dwa dni później do Rzeszowa przyjedzie Zakarpacki Akademicki Regionalny Teatr Lalek z Użgorodu. W Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania zaprezentuje spektakl „Mysz i różowa wstążka” dla dzieci w wieku 3+, to spektakl w języku ukraińskim. Początek o godz. 16:00. 

Maskarada rozpoczyna się w sobotę, 14 maja. Pierwsze konkursowe przedstawienie poprzedzi Parada Dziwolągów, która wyruszy sprzed teatru Maska o godz. 15:00. Następnie odbędzie się premiera musicalu „Księżycowe opowieści”. Spektakl przygotował gospodarz festiwalu, czyli Teatr Maska. Podczas tegorocznej edycji festiwalu, do środy 18 maja, będzie można zobaczyć 9 przedstawień.

W niedzielę, 15 maja, odbędzie się Żywa Biblioteka, czyli spotkanie z przedstawicielami grup stygmatyzowanych, doświadczającej gorszego traktowania w społeczeństwie. Polega na swobodnej rozmowie z ludźmi, którzy musieli się zmierzyć ze stereotypami i doświadczyły ostracyzmu. Będzie m.in. mama lesbijki, mama osoby chorej na schizofrenię i podróżniczka, osoba panseksualna, chorująca na depresję, osoba z autyzmem, były narkoman i weganin.

„Wypożyczalnia” będzie czynna w godz. 14:00-19:00, w budynku A0 Uniwersytetu Rzeszowskiego, przy ul. Pigonia 1.

Tegoroczna Maskarada odbywa się pod hasłem gośćINNOŚĆ, gdzie INNOŚĆ rozumiana jest jako odmienność i różnorodność, a gościnność jako szacunek oraz ciekawość drugiego człowieka.

PROGRAM MASKARADY 2022

14 maja, sobota:

– godz. 12:00 – Jak poskromić Bazyliszka? – warsztaty dla dzieci w wieku 10-13 lat, scena Kacperek Teatru Maska. 

– godz. 15:00 – Parada Dziwolągów pod hasłem „Wszyscy jesteśmy dziwni”, start sprzed Teatru Maska, przemarsz przez centrum do Alei Lubomirskich,

– godz. 16:30 – „Księżycowe opowieści” (musical 8+), reż. Tomasz Kaczorowski

15 maja, niedziela:

– godz. 12:00 – „Ja, bałwan” (spektakl 6+), Teatr Animacji z Poznania, duża scena Teatru Maska.

– godz. 14:00–19:00 – „Żywa biblioteka”, aula A0 Uniwersytetu Rzeszowskiego, ul. Pigonia 1, wstęp wolny

16 maja, poniedziałek:

– godz. 9.30 – „Królestwa” (spektakl 3+), Teatr Lalek Guliwer, Warszawa w koprodukcji z Teatrem 21, spektakl na dużej scenie Teatru Maska.

– godz. 11:00 – „Mój cień jest różowy”, (spektakl 7+), Teatr Lalek Pinokio z Łodzi, spektakl na dużej scenie Teatru im. W. Siemaszkowej

– godz. 13:00 – Konferencja dyrektorów teatrów

– godz. 16:00 – Efekt Pigmaliona – warsztaty dla nauczycieli w Teatrze Maska

– godz. 21:00 – „Eurydyka”, Teatr Biuro Podróży z Poznania, spektakl na Rynku

17 maja, wtorek:

– godz. 9:00 i 10:30 – „Spaghetti” (spektakl 3+), Teatr Baj z Warszawy, spektakl na dużej scenie Teatru Maska.

– godz. 11:30 – „Wędrówka Nabu” (spektakl 7+), Teatr Lalek Arlekin z Łodzi, spektakl na dużej scenie Teatru im. W. Siemaszkowej.

– godz. 18:00 – pokaz trzech etiud Małej Akademii Teatralnej, scena Kacperek Teatru Maska:

* Teoria kosmicznego (nie)ładu” (grupa najstarsza) – etiuda powstała na podstawie tekstu podkarpackiego twórcy Rafała Paśki.

* „Co robią uczucia?” (grupa średnia) – na podstawie książki Tiny Oziewicz „Co robią uczucia?”

* „Bazyliszek” w wykonaniu zeszłorocznych uczestników Małej Akademii Teatralnej – na motywach „Bazyliszka” Wandy Chotomskiej i „Brzydkiego kaczątka” Hansa Christiana Andersena.

18 maja, środa:

– godz. 16:00 – „Mysz i różowa wstążka”, Zakarpacki Akademicki Regionalny Teatr Lalek z Użgorodu, spektakl w języku ukraińskim, WSIiZ przy ul. Sucharskiego  

– godz. 18:00 – „Wykluczeńcy”, spektakl powstały w oparciu o dialogi dzieci w wieku od 5 do 16 lat, Analog Collective z Warszawy, spektakl na dużej scenie Teatru Maska.

– ok. godz. 19:15 – zakończenie festiwalu

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama