Mieszkańcy gminy Tyczyn nie zgodzili się na włączenie do Rzeszowa sołectwa Matysówka. Ale sami mieszkańcy Matysówki chce być częścią stolicy Podkarpacia.

Konsultacje społeczne w gminie Tyczyn trwały od 1 lutego do 14 lutego. Uprawnionych do głosowania było ponad 9 tys. osób. W konsultacjach wzięło udział 1252 osoby, czyli niespełna 14 proc. Swoje opinie na temat włączenia Matysówki do Rzeszowa wyrażali mieszkańcy samej Matysówki, a także pozostałych miejscowości z gminy Tyczyn: Tyczyna, Hermanowej, Kielnarowej i Borku Starego.

Urząd Miejski w Tyczynie publikował wyniki konsultacji. Na włączenie Matysówki do Rzeszowa zgodziło się 29,7 proc. głosujących (339 osób), przeciwko było 57,3 proc. (655 osób). 13 proc. głosujących (149 osób) wstrzymało się od wyrażenia opinii.

Co ciekawe, sami mieszkańcy Matysówki zagłosowali za włączeniem ich sołectwa do Rzeszowa. Chce tego 66,6 proc. głosujących (251 osób), przeciwko było 31,6 proc. głosujących (119 osób). W pozostałych miejscowościach gminy Tyczyn procent głosów na „nie” łącznie wyniósł 70 proc. Pełne wyniki możecie sprawdzić TUTAJ.

Matysówka to jedno z 12 sołectw z podrzeszowskich gmin, które Rzeszów chce włączyć do swoich granic od przyszłego roku. Konsultacje społeczne to jeden z wymogów całej procedury administracyjnej. Wcześniej konsultacje przeprowadzono w gminie Boguchwała. Tam mieszkańcy się nie zgodzili na włączenie do Rzeszowa Kielanówki i Racławówki Doły. Wyniki TUTAJ.

Swoje opinie wyrazili już także mieszkańcy gminy Krasne. Władze Rzeszowa chcą włączyć do miasta całą gminę, a jeśli się nie uda to przynajmniej Malawę. I w jednym i w drugim przypadku mieszkańcy nie chcą należeć do stolicy Podkarpacia. Ale prawdopodobnie w Krasnem zostanie zorganizowane jeszcze referendum.

Za poszerzeniem Rzeszowa głosowali także jego mieszkańcy. W tym przypadku zdecydowana większość rzeszowian uważa, że miasto powinno być coraz większe.

Konsultacje społeczne odbędą się jeszcze w gminie Świlcza. Miasto chce z niej do Rzeszowa przyłączyć Bziankę i Rudną Wielką. Z kolei z gminy Głogów Małopolski – Miłocin, Pogwizdów Nowy i Rudną Małą, a z gminy Trzebownisko – Zaczernie, Nową Wieś i Jasionkę (port lotniczy i tereny wokół niego).

Po przeprowadzeniu konsultacji we wszystkich gminach wyniki głosowania do końca marca trafią do wojewody podkarpackiego. Wojewoda swoją opinię prześle do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, a stamtąd do Rady Ministrów. O poszerzeniu Rzeszowa ostatecznie decydować będzie rząd. Zrobi to do końca lipca.

(kaw)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama