Zdjęcie: Urszula Chrobak / Rzeszów News
Reklama

Rzeszów jest na liście polskich miast, w których mogłyby się odbyć mecze finału siatkarskiej Ligi Światowej 2015. Wszystko zależy, czy z imprezy ostatecznie zrezygnuje Brazylia.

„Przegląd Sportowy” napisał, że Brazylia chce zrezygnować z organizacji finałów Ligi Światowej 2015, a Polska jest gotowa przejąć turniej, który zaplanowano na 15–19 lipca w Rio de Janeiro.

Brazylijska siatkówka jest pod ostrzałem m.in. po wrześniowych wydarzeniach podczas Mistrzostw Świata w Polsce. Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej (FIVB) poinformowała o nałożeniu kar na trenera brazylijskiej reprezentacji Bernardo Rezende i trzech jego siatkarzy.

Rezende został zdyskwalifikowany na dziesięć meczów i nałożono na niego grzywnę w wysokości 2 tys. dolarów. Wśród ukaranych siatkarzy są Mario Da Silve Pedreira Junior, który nie będzie mógł zagrać w najbliższych sześciu meczach. Przyjmujący Murilo Endres w jednym, a Bruno Rezende, syn szkoleniowca, ma wpłacić 1000 dolarów grzywny.

Brazylijczycy dostali kary od FIVB za ignorowanie konferencji prasowych oraz głośne krytykowanie decyzji organizatorów podczas wrześniowych Mistrzostw Świata w Polsce. Karami oburzona jest brazylijska federacja siatkówki (CBV).

– Gest złej woli – oceniła CBV decyzję FIVB. – To smutne, czym stało się FIVB – skomentował szkoleniowiec Canarinhos, który twierdzi, że kary nałożone na niego i zawodników są bezpodstawne. Brazylijska federacja w ramach protestu chce zrezygnować z organizacji turnieju finałowego Ligi Światowej.

– W ten sposób ratujemy szacunek dla Brazylii, który należy się nam na arenie międzynarodowej – napisała CBV w oświadczeniu.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Rozmowy z Rzeszowem

Ale nie tylko kary dla Bernardo Rezende i trzech jego siatkarzy są powodem, dla których brazylijska federacja nosi się z zamiarem zrezygnowania z zorganizowania turnieju. Wokół CVB jest także afera korupcyjna.

Brazylijska Izby Kontroli ujawniła, że CBV wypłaciła osobom zaprzyjaźnionym i członkom ich rodzin około 9 mln euro na podstawie niejasnych kontraktów w latach 2010-2013. Audyt wykazał, że część premii, które miały być przelane na konta zawodników od głównego sponsora konfederacji – Banco do Brasil, trafiały gdzie indziej. W aferę zamieszani są byli zięciowie Aryego Gracy, który był prezydentem CVB, a od września 2012 r. stoi na czele FIVB.

„Zostaliśmy zdradzeni” – skomentował kapitan Canarinhos, Murilo Endres.

Polska jest gotowa przejąć turniej od Brazylii. „Zostało wystarczająco dużo czasu, by podjąć decyzję o miejscu rozegrania imprezy i wszystko dobrze przygotować” – powiedział „Przeglądowi Sportowemu” Andrzej Lemek, sekretarz generalny Polskiego Związku Piłki Siatkowej, który kieruje Związkiem po aresztowaniu prezesa Mirosława P. i wiceprezesa Artura P.

„PS” napisał, że PZPS czeka na rozwój na rozwój wypadków, ale musi się także zdecydować, w jakich miastach odbędą się mecze grupowe Polaków w Lidze Światowej. „Prowadzimy rozmowy z ośmioma miastami – sześcioma gospodarzami mundialu oraz Częstochową i Rzeszowem. Decyzje podejmiemy niebawem” – powiedział gazecie Lemek.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama