Reklama

Jak zachęcić mieszkańców Rzeszowa do meldowania się w stolicy Podkarpacia? Na przykład SmartWatchem, tabletem, iPhonem – tak przynajmniej uważają miejscy urzędnicy, którzy już niebawem rozlosują elektroniczny sprzęt wśród mieszkańców.

50 tys. zł zostało przeznaczone na zakup nagród w wielkiej rzeszowskiej loterii. Obecnie urzędnicy szukają firmy, która zajmie się jej organizacją.

– Musimy znaleźć firmę, która zajmie się m.in. załatwieniem odpowiednich dokumentów, obsługą loterii i stworzeniem strony internetowej – wyjaśnia Katarzyna Pawlak z biura prasowego Urzędu Miasta w Rzeszowie. – Musimy najpierw zrobić rozeznanie rynku i najprawdopodobniej do końca stycznia uda nam się wyłonić firmę. Zgłoszenia od mieszkańców przyjmowane będą do kwietnia, a losowanie powinno się odbyć w maju.

Dla kogo i po co ta loteria?

Chodzi o to, by w Rzeszowie ludzie się meldowali i tu płacili podatki. – Obecnie w mieście zameldowanych jest 185 897 osób. – Szacujemy jednak, że mieszka ich tu prawie 35 tys. więcej, czyli blisko 220 tys. osób, nie licząc studentów, a tak jak reszta korzystają z naszych dróg, miejskiego transportu, czy innych publicznych instytucji. Wszystko to opłacane jest m.in. z podatków – przekonuje Katarzyna Pawlak. – Mieszkańców z roku na rok też przybywa, bo w przeciągu 12 lat ich liczba wzrosła o 15 proc.

Miasto uważa, że takie osoby powinny dołożyć się do inwestycji, właśnie poprzez płacenie podatków. W minionym roku podatki płacone przez mieszkańców rzeszowski budżet dofinansowały prawie 200 mln zł. – To około 20 proc. wpływów do ubiegłorocznego budżetu – podlicza Pawlak.

Szczegółowe zasady miejskiej loterii są jeszcze przygotowywane, jednak podstawą do wzięcia w niej udziału będzie właśnie płacenie tu podatków. Czyli na nagrody będą mogli liczyć nie tylko zameldowani w mieście mieszkańcy, ale również ci niezameldowani, którzy w Rzeszowie rozliczają się z fiskusem.

Rzeszów systematycznie się powiększa, a prezydent Tadeusz Ferenc praktycznie co tydzień przepytuje dyrektora od spraw meldunkowych jak wygląda zameldowanie na przyłączonych terenach i na powstających nowych osiedlach. – Mieszkańców przybywa, bo miasto się rozwija, pojawiają się nowe inwestycje, a dzięki temu nowe miejsca pracy – mówi Katarzyna Pawlak.

Co można wygrać?

Czym urzędnicy planują zachęcić mieszkańców do meldunku w mieście? Lista nagród w loterii jest jeszcze ustalana. Najprawdopodobniej będą to jednak przedmioty elektroniczne typu: tablet, konsola Xbox, telewizor 3D, czytnik e-booków, iPhone, Thermomix (wielofunkcyjny robot kuchenny), GoPro (kamera przyczepia się np. do kasku lub auta), SmartWatch (zegarek sportowy, dzięki któremu można wykonywać np. połączenia telefoniczne) czy SmartBand (opaska na rękę do rejestrowania codziennej aktywności).

Najważniejsze ma być jednak to, by te przedmioty kojarzyły się z miastem, czyli innowacyjnością i nowoczesnością.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: