Zdjęcie: Pixabay
Reklama

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Rzeszowie przestrzega przed burzami z gradem, które w niedzielę mogą przejść przez Podkarpacie. 

Ostrzeżenie meteorologów zacznie obowiązywać w niedzielę od godz. 14:00 do północy.  – Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu – do 20 mm, lokalnie do 35 mm oraz porywy wiatru do 80 km/h – zakomunikowało WCZK w Rzeszowie.

Miejscami należy się spodziewać także gradu. Strażacy apelują, by w miarę możliwości w trakcie burz nie wychodzić z domu.

– Pozamykajmy okna i drzwi. Usuńmy z balkonów, tarasów i parapetów rzeczy, które mogą zostać zdmuchnięte przez silny podmuch wiatru i zrobić komuś krzywdę – przypomina Marcin Betleja, rzecznik podkarpackiej straży pożarnej.

Często w trakcie nawałnic dochodzi do przerw w dostawie prądu. Sprawdźcie, czy w domu macie latarki i naładowany telefon komórkowy. Nie powinniśmy parkować samochodu pod drzewami, słupami i liniami energetycznymi oraz reklamami wielkopowierzchniowymi. 

Złamana gałąź, drzewo lub wywrócona reklama może przygnieść samochód i osoby w nim przebywające. W trakcie nawałnicy absolutnie nie szukajmy schronienia pod drzewami, słupami i liniami energetycznymi oraz lekkimi konstrukcjami, np. przystanek autobusowy.

Nawałnicę najlepiej przeczekać w budynku. W trakcie burzy powinniśmy unikać terenów zadrzewionych, nie wchodźmy do parków i lasów. Złamany konar lub drzewo może nam zrobić krzywdę. Gdy jedziemy samochodem, należy zmniejszyć prędkość jazdy.

– Musimy mieć świadomość, że wyjeżdżając z zalesionego, osłoniętego lub zabudowanego terenu gwałtowany podmuch wiatru może spowodować utratę panowania nad pojazdem, w konsekwencji może dojść do wypadku – przestrzega Marcin Betleja. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama