Wizualizacja: materiały PiS z 2018 roku
Reklama

Ogłoszono przetarg na zaprojektowanie wiaduktu nad torami i połączenia drogowego ulic Wyspiańskiego i Hoffmanowej. Miasto liczy, że projektanta znajdzie jeszcze w tym roku.

Między innymi wiadukt nad torami, dwujezdniową drogę z chodnikami i ścieżkami rowerowymi o łącznej długości 1,5 km, a także jednopoziomowe skrzyżowania z drogami przecinającymi ma zaprojektować firma, którą ratusz wyłoni pod koniec roku w trwającym właśnie przetargu.

– Projekt powinien uwzględniać również drogi dojazdowe dla zapewnienia komunikacji lokalnej, ekrany akustyczne, kanalizację deszczową, oświetlenie drogowe, a także budowę i przebudowę zatok autobusowych – dodaje Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa. 

Wybrana firma będzie mieć 20 miesięcy na dostarczenie dokumentacji projektowej razem z uzyskaniem decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, tzw. ZRID.

– Zyskamy kolejne bezkolizyjne połączenie wschodniej i zachodniej części Rzeszowa. Dla miasta to bardzo ważna inwestycja, także ze względu na Podkarpacką Kolej Aglomeracyjną i wzmożony ruch kolejowy – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. 

O wiadukcie można książkę pisać

O budowie wiaduktu mówi się od lat. Osiedla Kotuli, Krakowska-Południe i Kmity łączy ul. Wyspiańskiego, którą duża część mieszkańców codziennie dojeżdża do centrum. Jezdnia jest wąska, przecina ją przejazd kolejowy w rejonie ul. ks. Jałowego, tworzą się tu korki.

Miasto wiele razy zapewniało, że o budowie wiaduktu nie zapomina. Wiadukt rozpoczynałby się na wysokości dawnego targowiska przy ul. Wyspiańskiego i ciągnąłby się prosto aż do ul. Hoffmanowej, przecinając tereny dawnej firmy Zelmer.  

Na przeszkodzie realizacji planu dotychczas stawało wojsko. Jest ono właścicielem części terenów, po których miałby przebiegać wiadukt. Zielone światło dla inwestycji musi wydać także Ministerstwo Obrony Narodowej. 

Koszt inwestycji szacowany jest na ok. 60 mln zł. Wiele lat temu wpisano ją do Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta. Na podstawie tego dokumentu wiadukt miałby powstać w 2026 roku. 

(taz)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama