Wizualizacja: Zbigniew Czyż

Ponad 274 tys. zł zapłaci miasto za budowę wieży Dzwonu Niepodległości na placu Wolności w Rzeszowie.

Jak poinformował nas Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa, w tym tygodniu podpisano umowę z firmą AJ Profibud, która wybuduje wieżę dla Dzwonu Niepodległości, który miasto otrzymało w prezencie od urzędu marszałkowskiego w 2018 roku. 

– Dzwonnica ma być gotowa w ciągu pięciu miesięcy od daty podpisania umowy – wyjaśnia Artur Gernand. Czyli wieża, w której zostanie umieszczony Dzwon Niepodległości, ma być gotowa do lipca tego roku.

Koszt budowy dzwonnicy będzie o prawie 100 tys. zł wyższy niż zakładało miasto. Startową kwotą było 166 tys. zł. Do wielu przetargów albo nikt się nie zgłaszał, albo proponowane kwoty były zbyt wysokie. Miasto postanowiło, że dołoży brakujące pieniądze.

Do ostatniego przetargu zgłosiła się tylko firma AJ Profibud. To z nią miasto postanowiło podpisać umowę, która opiewa na kwotę ponad 274 tys. złotych. 

W dzwonnicy, którą zaprojektował Zbigniew Czyż, ma być umieszczony Dzwon Niepodległości. W 2018 roku ufundował go samorząd wojewódzki. Dzwon waży tonę, powstał z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, kosztował 120 tys. zł.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Dzwon miasto otrzymało w formie darowizny. Najpierw stał na pl. Farnym, obok pomnika płk. Leopolda Lisa-Kuli, później przed urzędem marszałkowskim przy alei Cieplińskiego, teraz stoi na pl. Wolności. Zawieszony jest na drewnianej, prowizorycznej konstrukcji.

Zdjęcie: Michał Mielniczuk / Podkarpacki Urząd Marszałkowski

Dzwon Niepodległości był kością niezgody pomiędzy marszałkiem Władysławem Ortylem a nieżyjącym już prezydentem Rzeszowa Tadeuszem Ferencem. Ferenc nie zgadzał się na postawienie dzwonu na pl. Wolności, plac Farny zaś nie podobał się Ortylowi.

– Zażądamy zwrotu i sami umieścimy dzwon na wieży – groził w 2021 roku marszałek Ortyl. Miasto ostatecznie zdecydowało, że dzwonnica stanie na pl. Wolności, ale od strony skrzyżowania ul. Jana III Sobieskiego z ul. Gałęzowskiego.

Dzwon ma być umieszczony w dzwonnicy z bloków granitowych, tworząc formę portalu. Dzwonnica, razem z jarzmem, ma mieć 465 cm wysokości. Powstanie obok pomnika Józefa Piłsudskiego. 

Wizualizacja: Zbigniew Czyż

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama