Zdjęcie: Michał Mielniczuk / Podkarpacki Urząd Marszałkowski

Plac Wolności jest dobrym miejscem dla ulokowania Dzwonu Niepodległości – uważa ratusz. Dwa lata temu nie był. 

Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek w miniony czwartek spotkał się na placu Wolności z pracownikami Biura Rozwoju Miasta i Zarządu Zieleni Miejskiej. „Wizja lokalna” służyła temu, by znaleźć wreszcie docelowe miejsce dla Dzwonu Niepodległości, który w 2018 roku zamówił urząd marszałkowski i podarował go miastu. Dzwon obecnie stoi na placu Farnym.

Taka też lokalizacja znalazła się w umowie między urzędem marszałkowskim a miastem. Na przedwakacyjnej sesji sejmiku podkarpackiego marszałek Władysław Ortyl (PiS) zagroził, że jego służby zabiorą dzwon, jeżeli ratusz wreszcie nie ustali docelowego miejsca dla wywołującego spory prezentu. – Sami umieścimy dzwon na wieży – zagroził wtedy Ortyl

W 2019 roku marszałek proponował, by Dzwon Niepodległości przenieść na plac Wolności obok pomnika Józefa Piłsudskiego, bo przeciwko budowie dzwonnicy na placu Farnym zaprotestowali radni miejscy z Platformy Obywatelskiej i Rozwoju Rzeszowa. Ci drudzy z entuzjazmem podeszli do placu Wolności.

Na przeniesienie tam dzwonu nie zgadzał ówczesny prezydent Tadeusz Ferenc, bo pod budowę wieży konieczna byłaby wycinka drzew. Po czwartkowej „wizji lokalnej” miasto zmieniło zdanie. – Analizując potencjalne lokalizacje dzwonnicy na placu Wolności pod uwagę biorę tylko te, które nie wiążą się z wycinką drzew – mówi Konrad Fijołek.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Jak podaje ratusz, podczas czwartkowej wizji wybrano wstępną lokalizację dzwonnicy – to wyłożona kostką część placu Wolności, od strony skrzyżowania ul. Jana III Sobieskiego z ul. Gałęzowskiego. Teraz miasto wystąpi do marszałka z aneksem do umowy. – By wpisać do niej nową lokalizację przyszłej dzwonnicy – plac Wolności – mówi prezydent Rzeszowa.

Co na to urząd marszałkowski? – Kiedy wpłynie propozycja od prezydenta, marszałek na pewno pochyli się nad nią i ją przeanalizuje. Dajmy szansę, aby panowie mogli to uzgodnić między sobą, bez pośrednictwa mediów – mówi Aleksandra Gorzelak-Nieduży z biura prasowego Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama