Zdjęcie: Mosty Katowice

Projekty o wartości niemal 240 mln zł zgłosiło miasto do rządowego „Polskiego Ładu”. To szansa na m.in. rozbudowę „Wisłokostrady”.

“Wisłokostrada” ma połączyć osiedle Nowe Miasto z północną częścią Rzeszowa. To ułatwienie dla kierowców, którzy chcą przejechać z Nowego Miasta na Baranówkę, Miłocin i Staromieście bez konieczności przedzierania się przez aleję Piłsudskiego.

Początkiem “Wisłokostrady” była wybudowana w 2015 roku droga łącząca aleję Rejtana z nowym targowiskiem przy ulicy Dworaka. Powstał wtedy tylko 700-metrowy odcinek.

Teraz miasto chce zbudować czteropasmowy łącznik alei Rejtana z ulicą Ciepłowniczą oraz rozbudować, także do czterech pasów, ulicę gen. Maczka i most Załęski. Inwestycja ma pochłonąć ponad 200 mln zł. 

W jej realizacji mają pomóc pieniądze z budżetu państwa. Rzeszów zgłosił się po środki z „Polskiego Ładu”. – Wnioskujemy o dofinansowanie na trzy projekty. Takie mieliśmy możliwości – twierdzi Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa. 

Pierwsze i największe zgłoszenie dotyczy wspomnianej „Wisłokostrady”. Drugie – rozbudowy kilometrowego odcinka ulicy Warszawskiej, który został przyłączony do Rzeszowa razem z Miłocinem. Za 32 mln zł miałyby tam powstać dodatkowe dwa pasy, ścieżki rowerowe i chodniki. Na obydwa zadania miasto może uzyskać dofinansowanie aż do 95 proc. wartości inwestycji. 

Ostatni projekt to „poprawa efektywności energetycznej budynków szkół i przedszkoli przez termomodernizację” i jest wart ponad 6 mln zł. Miasto zgłosiło w nim 6 placówek: Szkołę Podstawową nr 16, przedszkola nr 11, 17, 23 i 36 i internat Zespołu Szkół Gospodarczych. W tym przypadku Rzeszów może liczyć na 90-procentowe dofinansowanie.

– Liczymy, że w ciągu kliku najbliższych tygodni dowiemy się, czy nasze projekty zyskały aprobatę – mówi Gernand. 

(taz)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama