26 osób podejrzewanych o organizowanie nielegalnej migracji zatrzymano 19 listopada podczas akcji przeprowadzonej jednocześnie na terenie 6 krajów europejskich (Polski, Czech, Finlandii, Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii) w ramach operacji „Common Action Day”.
Operacja „Common Action Day”, mająca na celu rozbicie międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej organizującej przerzuty nielegalnych imigrantów narodowości wietnamskiej do Polski i innych krajów Unii Europejskiej, była nadzorowana przez Europol i Europejską Jednostkę Współpracy Sądowej „Eurojust.
Na trop grupy wpadli funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej z Przemyśla. Rozpracowanie siatki przestępczej zajęło im prawie 2 lata. Zaczęło się od operacyjnych ustaleń, że w rejonie Warszawy i Wólki Kosowskiej działa trzech obywateli Wietnamu, którzy na szeroką skalę zajmują się organizowaniem przerzutów grup nielegalnych imigrantów z Wietnamu przez Rosję do Polski lub do krajów Europy Zachodniej.
Już w Wietnamie grupa organizowała chętnym do migracji paszporty, a następnie odbierała ich na lotnisku w Moskwie. Dalej imigranci byli transportowani w odosobnione miejsca, gdzie w zamknięciu, często pozbawieni jedzenia i picia, oczekiwali do momentu zorganizowania im dalszego przerzutu. Warunkiem dalszej podróży było otrzymanie zapłaty od przerzucanych cudzoziemców lub od ich rodzin. W chwili otrzymania informacji o wpłacie, organizatorzy wypuszczali imigrantów na wolność w Polsce lub organizowali im dalszy przerzut do krajów Europy Zachodniej.
37 przeszukań
Organizatorzy za przerzut jednego cudzoziemca pobierali opłaty, a ich wysokość zależała od trasy przerzutu: z Wietnamu do Polski – ok. 15 tysięcy dolarów, z Rosji do Polski – 10 tysięcy dolarów, z Rosji do Niemiec – 11 tysięcy dolarów oraz z Polski do Niemiec – tysiąc dolarów.
W trakcie działań prowadzonych w ramach śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie ujawniono, że grupa przestępcza działająca na terenie Polski jest ściśle powiązana z innymi grupami, działającymi na terenie państw Unii Europejskiej. Straż Graniczna nawiązała więc współpracę z Europolem oraz Europejską Jednostką Współpracy Sądowej „Eurojust”.
19 listopada przeprowadzono działania jednocześnie w Polsce, Francji, Czechach, Niemczech, Finlandii i Wielkiej Brytanii. Łącznie dokonano 37 przeszukań, zatrzymano 26 osób podejrzewanych o organizowanie nielegalnej migracji oraz 15 nielegalnych migrantów, oczekujących na dalszy przerzut. Zabezpieczono również około 1 750 krzaków konopi indyjskich o szacunkowej wartości 1,5 mln euro.
W operacji w Polsce udział wzięli funkcjonariusze Zarządu Operacyjno-Śledczego KG SG oraz oddziałów SG: Bieszczadzkiego, Nadwiślańskiego, Nadodrzańskiego i Śląsko-Małopolskiego. Działania przeprowadzili w okolicach Warszawy, Wólki Kosowskiej, a także na terenie woj. śląskiego, lubelskiego i lubuskiego. Zatrzymali 8 osób podejrzewanych o organizowanie przerzutów, przeszukali ich miejsca zamieszkania oraz zabezpieczyli szereg dowodów mających znaczenie dla toczącego się śledztwa, m.in.: laptopy, telefony komórkowe, karty SIM i paszporty.
redakcja@rzeszow-news.pl