Międzyparlamentarna Rada NATO-Ukraina z misją w Rzeszowie

Reklama

– Wchodzimy w kolejny etap kryzysu uchodźczego – mówił w środę Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa, na spotkaniu z przedstawicielami NATO. 

 

Zdjęcia: Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa

Do Rzeszowa przyjechali Marcos Perestrello de Vascocelos, przewodniczący Podkomisji ds. Współpracy Partnerskiej Zgromadzenia Parlamentarnego NATO), Joëlle Garriaud-Maylam, Spirydion Livanos (wiceprzewodnicząca ZP NATO), Ruxandra Popa (sekretarz generalny ZP NATO), Michał Szczerba (współprzewodniczący Międzyparlamentarnej Rady NATO-Ukraina).

Jak poinformował Urząd Miasta Rzeszowa, w skład delegacji, która spotkała się z prezydentem Rzeszowa Konradem Fijołkiem, weszli także przedstawiciele Wielkiej Brytanii, Turcji, Rumunii, Holandii, Włoch, Norwegii, Północnej Macedonii. Celem tej wizyty było poznanie, jak samorząd oraz mieszkańcy radzą sobie z napływem uchodźców z Ukrainy.

Prezydent Fijołek podczas spotkania w ratuszu podkreślał ogromną i ważną rolę jaką odegrali mieszkańcy Rzeszowa. Ci cały czas pomagają uchodźcom z ogarniętej wojną Ukrainy, zarówno tym, którzy pozostali u nas na dłużej, jak i tym, którzy byli u nas kilka dni i ruszyli w dalszą podróż w głąb kraju lub też za granicę.

– Utworzyliśmy punkt pomocy i informacji na dworcu kolejowym, stworzyliśmy także, w hali na Podpromiu, centrum przyjmujące i dystrybuujące pomoc dla mieszkańców Ukrainy – wymieniał Konrad Fijołek. Do centrum na Podpromiu trafiają dary zarówno od Polaków, jak też i z zagranicy, a także z krajów, które reprezentowali w środę przedstawiciele NATO.

Prezydent Rzeszowa dziękował za pomoc wielu krajów Europy. – Za tę dobroć – zaznaczył.

Rzeszów miejscem szczególnym 

Drugim tematem, który poruszono podczas rozmów, była obecność w Rzeszowie i okolicach wojsk, przede wszystkim amerykańskich, którzy stacjonują w naszym regionie od pierwszych dni lutego do wzmacniania wschodniej flanki NATO. – Dzięki obecności tych żołnierzy nasi mieszkańcy czują się bezpieczniej – mówił na spotkaniu Konrad Fijołek. 

– Rzeszów w trakcie wojny w Ukrainie stał się miejscem szczególnym, rozpoznawalnym na mapie świata. O roli naszego miasta świadczą nie tylko wizyty najważniejszych polityków światowych, ale także międzynarodowych organizacji zajmujących się także pomocą, m.in. UNICEF, ONZ UNHCR – mówił prezydent Rzeszowa.

Joëlle Garriaud-Maylam podkreślała ogromną pracę, jaką wykonali mieszkańcy i samorząd Rzeszowa po wybuchu wojny w Ukrainie. Michał Szczerba zwracał uwagę na sprawne prace parlamentarne, dzięki którym szybko udało się przygotować i wprowadzić w życie regulacje prawne dotyczące pomocy uchodźcom.

– Obecnie wchodzimy w kolejny etap kryzysu uchodźczego. W nim będzie ważna nie tylko doraźna pomoc, ale także rozwiązania długofalowe związane m.in. z edukacją, miejscami pracy – zwracał uwagę Konrad Fijołek.

oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama