Zdjęcie: Tomasz Modras / Rzeszów News
Reklama

Ponad 82 procent głosujących w niedzielnych konsultacjach społecznych w Pogwizdowie Nowym opowiedziało się za przyłączaniem do Rzeszowa. 

Głosowanie odbyło się w budynki dawnej “Sołtysówki”. Mieszkańcy mogli oddawać głosy od godz. 8:00 do 18:00. Wiek nie miał znaczenia. Wieczorem poznaliśmy wyniki. Jak poinformowali inicjatorzy konsultacji, frekwencja wyniosła 39 procent. W głosowaniu wzięło udział 489 mieszkańców sołectwa. Za przyłączeniem do Rzeszowa głosowało 402 osoby (82,2 proc.), przeciwko – 82, jedna osoba wstrzymała się od głosu, 4 głosy były nieważne.

– Wynik konsultacji zostanie przekazany Pani Wojewodzie – poinformował Mariusz Iskrzycki, sołtys Pogwizdowa Nowego, który obecnie jest częścią gminy Głogów Małopolski. Inicjatorzy konsultacji mają nadzieję, że wojewoda podkarpacki Ewa Leniart wyda pozytywną opinię na temat przyłączenia Pogwizdowa do Rzeszowa.

Pogwizdów jest jednym z ośmiu podrzeszowskich sołectw, które Rzeszów chce przyłączyć do swoich granic. Pozostałe to Malawa z gminy Krasne, Racławówka Doły z gminy Boguchwała, oraz Zaczernie, Nowa Wieś, Jasionka, Tajęcina i część Trzebowniska z gminy Trzebownisko.

Niedawno poznaliśmy wyniki konsultacji w samym Rzeszowie. Większość mieszkańców jest za włączeniem sołectw do miasta. W gminach, z których miasto chce wyciągnąć tereny, teraz będą odbywać się konsultacje. Pogwizdów Nowy był pierwszym sołectwem, gdzie mieszkańcy sami decydowali, czy chcą być włączeni do stolicy Podkarpacia.

Opinię w tej sprawie wydać musi jeszcze Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Ostateczna decyzja należeć będzie do Rady Ministrów, czyli rządu. Zazwyczaj takie decyzje zapadają do końca lipca każdego roku. Jest bardzo prawdopodobne, że Pogwizdów Nowy zostanie włączony do Rzeszowa, bo pozytywnie wypowiedzieli się mieszkańcy sołectwa. 

Pogwizdów Nowy najwcześniej do Rzeszowa będzie mógł być włączony 1 stycznia 2020 r.

Zdjęcie: Materiały Urzędu Miasta w Rzeszowie

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

 

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

23 KOMENTARZE

 1. januszów i józefów po prostu nienawidzę. Na fejsie wszyscy z Pogwizdowa Nowego, Rudnej Małej i wielu tych sołectw jak Malawa mają wpisane, że są z Rzeszowa. Dzieciaki z tych wiosek uczą się w Rzeszowie. Jeżdżą autobusami z Rzeszowa. Pracują w Rzeszowie, ale qwa nie! Oni nie chcą do Rzeszowa! No to won do swoich szkół, autobusów i miejsc pracy. Wynocha do swoich sklepów i tej wielkie wasszej ojcowizny oj czyzny wpisać na fejsie jako miejsce zamieszkania. Hipokryci!

 2. “Tak samo twierdzi wielu rdzennych mieszkańców”. To gdzie oni byli? Ilu jest tych, jak to mówisz, rdzennych mieszkańców? I co to wogole jest za nazewnictwo? Rdzenny to może być Indianin albo Eskimos. Oj Janusz, dzban jesteś jakich mało.

 3. Człowieku, no przecież wiadomo, że możesz głosować w konsultacjach nie mając 18 lat. To nie referendum czy wybory. Jesteś mieszkańcem to możesz głosować.

 4. W myśl zasady kto nie z nami ten przeciwko nam, pani Wojewoda znowu uwali jak ostatnio a tak co by Tadziowi przeszkodzić.Wola mieszkańców to tu nie ma nic do rzeczy

 5. Ad piotr47. Niech nowy Rzeszów się pięknie prezentuje dla Ciebie. Ale stary Rzeszów niech zostanie jaki był. To nie jest sprawa PIS tylko zdrowego rozsądku. Szkodnictwem jest niszczenie zabytków, aby zrobić coś “pięknego”. Jedź do Brazylii, tam wszystko jest “przepiękne”. Złoto się leje strumieniami.

 6. Jedni za drudzy przeciw i bicie piany trwa ale tu widać to co pisze
  Pan Toi – brak kultury
  tu nie istotne czy chcą czy nie tu widać brak edukacji ,brak kultury osobistej co z tego że będą czy nie będą w mieście innowacji czy imitacji tu chodzi o potrzebe edukacji na rozmaitych poziomach to nie bierze sie tak “pstryk” i już jest wielki mieszkaniec metropoli to wymaga czasu – lat całych aby umysłowo dojrzeli do tego aby ich poziom intelektualny się dostosował do metropoli oczywiście nie wszyscy mają poziom ” froterki” –
  Bo to czarno czarny film no nie – czy to sen szaleńca – no nie takie jest życie : O !
  I dręczenie za i przeciw bedzie trwać

 7. “Mieszkańcy mogli oddawać głosy od godz. 8:00 do 18:00. Wiek nie miał znaczenia”
  Noworodki, dwulatki, a nawet dzieci nienarodzone też mogły głosować???
  Autorze, skąd to skopiowałeś?? I o co tu chodzi??

 8. Janusz jak Janusz. Rdzenny mieszkaniec małej ojczyzny.
  Siedzisz w domu to siedź. Nieobecni nie mają prawa głosu !
  61% łącznie z tobą ma wyujebane co się będzie działo we wsi. Jak by wam zależało to 0 6 rano już byś oddawał głosy razem z rdzennymi mieszkańcami pogwizdowa nowego.

  Siedzi w domu i jeszcze pretensje ma jakieś? co za naród !!!

 9. Wszyscy cwani i mądrzy w domu, skoro byłeś na NIE i inni też byli to trzeba było pójść zagłosować przeciw włączeniu. Nie chciało się ruszyć tyłka z domu to nie narzekaj bo dla mnie takie gadanie jest chore. Najlepiej komentować ale nic nie robić.

 10. Zaczernie 10 lutego na zebraniu w Zaczerniu ponad 90% osób będących na zebraniu było przeciwko przyłączeniu do Rzeszowa !!! Chwała im za to !!!!

 11. 39% głosujących oznacza że pozostali mieszkańcy czyli 61% jest przeciwko włączeniu. Sam nie byłem głosować bo jestem przeciw włączeniu Pogwizdowa Nowego do Rzeszowa !!!! Tak samo twierdzi wielu rdzennych mieszkańców Pogwizdowa Nowego.

 12. Tyle że z własnych obserwacji, widzę, że właśnie ci “Rzeszowianie” z pierwszego pokolenia, czyli spadochroniarze z okolicznych wiosek, najbardziej buraczą w Rzeszowie. Mieszka takich paru w mojej okolicy. Kurniki w kredycie na 30 lat, a paniska takie, że klękajcie narody:/ zero kultury.

 13. Mogą chcieć do rzeszowa mogą sobie głosować do woli ale i tak jak przyjdzie co do czego to pis zrobi na złość ferencowi

 14. Ciekawy komentarz. Taki nic nie wynoszący. Byłeś w tej miejscowości? Ona ma tyle wspólnego z wsią co ty z kulturą osobistą. Wyluzuj człowieku, mają dość Głogowa, chcą być w Rzeszowie, ich wola. Nic Ci do tego.

 15. Ta jak pisałem – eksperci od słomy i gumiaków z okolicznych wiosek. Jeszcze 2 lata temu załatwiał się na kucaka na gnojowisku za stodołą a teraz Rzęsząwianin

 16. Jakby w Głogowie nie poszły, właśnie przyszły wyższe.Inwestycji mniej jak obecnie tez nie będzie bo mniej już nie można robić.

 17. Poczekajcie jak z czasem podatki pójdą w górę! Jak dogonimy dziki zachód. Żeby mieć działkę 6 arową z domkiem trzeba być milionerem. Co wam z tego? Poczujecie się mieszczuchami? Rzeszów teraz to “sama wieś” ( ze sanoka, brzozowa , przeworska, ropczyc itd ). Będziecie widzieć inwestycje -jak świnia niebo. Powodzenia

Comments are closed.