Zdjęcie: Pixabay
Reklama

Bank Gospodarstwa Krajowego odrzucił dwie działki, na których w Rzeszowie mogłyby zostać wybudowane mieszkania z programu „Mieszkanie plus”, ale jednocześnie deklaruje, że jeżeli ratusz znajdzie odpowiednią lokalizację – chętnie dołoży się do inwestycji.

– Bank Gospodarstwa Krajowego jest zdeterminowany, aby wejść do Rzeszowa, bo chcą współfinansować budowę mieszkań w programie rządowym „Mieszkanie Plus”. Konkretną ofertę przekaże wtedy, gdy miasto wskaże odpowiednią działkę – mówi Grzegorz Tarnowski, dyrektor Biura Gospodarki Mieniem w Rzeszowie.

Do tej pory na budowę „Mieszkania Plus” ratusz zaproponował dwie lokalizacje na os. Załęże: działkę przy ul. Tarnawskiej oraz ul. Potockiego. BGK nie zaakceptował ich ze względu na bliskie sąsiedztwo oczyszczalni ścieków. Tłumaczenia, że oczyszczalnia zostanie zmodernizowana w taki sposób, że nie będzie uciążliwa dla mieszkańców, nie pomogły.

– Szukamy nowej lokalizacji w centrum miasta. Jeśli taką znajdziemy, to BGK obiecuje wrócić też do wcześniejszych lokalizacji, by tam budować mieszkania socjalne – mówi Grzegorz Tarnowski.

Miejscy urzędnicy są zadowoleni z przystąpienia do programu chociażby dlatego, że rocznie w Rzeszowie deweloperzy oddają do użytku ponad 3 tysiące mieszkań. Są również mieszkania komunalne, ale nie wszyscy spełniają kryteria, by je otrzymać, więc program „Mieszkanie plus” jest rozwiązaniem dla osób, które są pośrodku.

– Zdecydowanie opłaca nam się wejść w ten program. Zdecydowanie mieszkania trzeba budować, tym bardziej, że są na ten cel dodatkowe pieniądze – stwierdził Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa.

Rzeszów był czwartym miastem na Podkarpaciu, które postanowiły przyłączyć się do rządowego programu. Pierwsze listy intencyjne podpisały władze Stalowej Woli, Dębicy i Nowej Dęby. W tym miastach ma być wybudowanych ok. 360 mieszkań na wynajem.

Rzeszowski ratusz w październiku 2016 r. podpisał z BGK list intencyjny na realizację w stolicy Podkarpacia programu „Mieszkanie Plus”. Wtedy plan zakładał, że na działce przy ulicy Tarnowskiej powstanie ok. 160 mieszkań na wynajem. Termin rozpoczęcia budowy mieszkań w Rzeszowie nie jest jeszcze znany.

Średni czynsz, bez uwzględnienia kosztów eksploatacji oraz mediów, w mieszkaniu na wynajem ma wynieść od 10 do 20 zł za m kw. W opcji najmu z docelowym wykupem mieszkania stawka czynszu ma wynieść ok. 12-24 zł za m kw.

O mieszkanie będą mogli się starać wszyscy, ale preferowane będą rodziny wielodzietne i rodziny o niskich dochodach.

– Zyski będą oczywiste – przede wszystkim szansę na swoje mieszkanie będą mieć ludzie, których nie stać obecnie na jego zakup. Po drugie, zagospodarowane będą nowe tereny miejskie – mówił w październiku Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa.

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

Comments are closed.