Zdjęcie: Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie

Ponad 3,6 mln zł wyłudziło siedmiu przedsiębiorców, zatrzymanych przez policjantów komendy wojewódzkiej w Rzeszowie – twierdzi prokuratura.

W ręce policjantów 28 lutego br. wpadło siedem osób w wieku od 25 do 61 lat (pięciu mężczyzn i dwie kobiety). Pięciu przedsiębiorców zatrzymano na terenie Małopolski, po jednym w województwach: wielkopolskim i podkarpackim. 

Fikcyjne szkolenia pracowników 

Zdjęcie: Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie

Na Podkarpaciu zatrzymano 39-letnią kobietę, która prowadziła firmę zajmującą się organizacją szkoleń dla pracowników. To właśnie szkolenia nierzadko były podkładką pod wyłudzenia pieniędzy z rządowych tarcz antycovidowych oraz funduszy Unii Europejskiej. 

Z ustaleń policjantów wydziału ds. przestępczości gospodarczej oraz nadzorującej śledztwo Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie wynika, że przedsiębiorcy stworzyli grupę przestępczą, która w latach 2018-2021 wyłudzała lub próbowała wyłudzić dotacje. 

– Łącznie ponad 3,6 mln zł – informuje kom. Piotr Wojtunik, rzecznik KWP w Rzeszowie. Na Podkarpaciu grupa działała w Mielcu i Stalowej Woli. Przedsiębiorcy – twierdzą policjanci – wyłudzali pieniądze m.in. na fikcyjne szkolenia dla pracowników. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

40 zarzutów dla organizatora 

Zdjęcie: Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie

Z ustaleń śledczych wynika, że na czele biznesowego gangu stał 54-letni właściciel firmy z Małopolski. Jemu przedstawiono 40 zarzutów. Na wniosek Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie, został tymczasowo aresztowany na trzy miesiące. 

Pozostali przedsiębiorcy są podejrzani o udział w grupie przestępczej, popełnienie oszustw gospodarczych. Po przesłuchaniach zostali zwolnieni – mają dozory policyjne, zakazy opuszczania kraju oraz nakazy powstrzymania się od prowadzenia określonej działalności.

Śledczy zabezpieczyli majątek podejrzanych o wartości 3,3 mln zł. Przedsiębiorcom grozi do 10 lat więzienia. – Sprawa ma charakter rozwojowy i niewykluczone są kolejne zatrzymania – zapowiada Dorota Sokołowska-Mach, rzecznik Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie. 

Zdjęcie: Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama