Zdjęcie: Patryk Ogorzałek / Rzeszów News
Reklama

Wartość całego projektu wynosi 19 mln zł. 85 procent tej kwoty da Unia Europejska. Mieszkańcy będą mogli się cieszyć interaktywnymi i multimedialnymi rzeszowskimi podziemiami.

Rzeszowowi udało się pozyskać z UE prawie 13 mln zł na realizację projektu „Rzeszowskie Piwnice – interaktywna instytucja kultury” w ramach konkursu „Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury”. Pieniądze na realizację projektu rzeszowski magistrat otrzyma z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

– Informację o otrzymaniu dofinansowania na zakup wyposażania „Rzeszowskich Piwnic” dostaliśmy około 1,5 miesiąca temu. Teraz czekamy na podpisanie umowy – wyjaśnia Aneta Radaczyńska, dyrektor Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta w Rzeszowie.

Umowa prawdopodobnie zostanie podpisana jeszcze w tym roku. Wartość całego projektu to 19 mln zł w ramach którego zostanie zaaranżowana w przestrzeń ekspozycji dotyczącej dziedzictwa kulturowego w Podziemnej Trasie Turystycznej.

Cały projekt ma się sprowadzać do tego, że miasto stworzy nową instytucję kultury, która będzie pokazywała Rzeszów jako miasto na skrzyżowaniu szlaków, wydarzeń kultur i religii. W zamyśle urzędników jest także atrakcyjna forma – ma być innowacyjna i interaktywna. Nie tylko dla mieszkańców Rzeszowa, ale również regionu karpackiego.

W ramach „Rzeszowskich Piwnic” ratusz zamierza na Rynku stworzyć mobilną scenę, siedzenia, podest, a także interaktywną posadzkę LED-ową, która umożliwi prezentację materiałów wideo. Interaktywna miałaby być również studnia na Rynku, która zyskałaby ekrany LED-owe i system audio.

Rzeszowski magistrat chce również w większym stopniu wykorzystywać rzeszowskie piwnice na koncerty polskich i zagranicznych artystów oraz tych, którzy specjalizują się w muzyce poważnej. „Kulturalne centrum Rzeszowa” ma być też miejscem dla teatru, pokazów filmów fabularnych, a także imprez typu „jam session” czy „silent disco”.

Jeśli zaś chodzi o planowane imprezy w piwnicach i na Rynku, to wśród propozycji mamy: organizację „Rodzinnych niedziel”, czyli warsztatów, szkoleń i wydarzeń animacyjnych dla dzieci i rodziców.

Piwnice mają być też miejscem spotkań wolontariuszy, którzy będą pracować nad coraz lepszą ofertą kulturalną dla Rzeszowa. Warsztaty obejmować mają archeologię, architekturę, wizualizacje do muzyki, z wykorzystaniem interaktywnej podłogi LED i warsztaty muzyczne dla dzieci na wirtualnych instrumentach.

W planach jest również Virtual Lab, czyli przestrzeń do prowadzenia interaktywnych zajęć i prezentacji w wirtualnej (VR) i rozszerzonej (AR) rzeczywistości. Projekt „Rzeszowskie Piwnice – interaktywna instytucja kultury” ma zostać zrealizowany do 2020 roku.

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Reklama