Zdjęcie: Materiały Resovii Rzeszów
Reklama

Jest zgoda Ministerstwa Sportu na przekazanie 10 mln zł na budowę Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego w Rzeszowie.

We wtorek do Rzeszowa przyjechał minister sportu Witold Bańka. Spotkał się z prezydentem Rzeszowa z Tadeuszem Ferencem, marszałkiem podkarpackim Władysławem Ortylem i prezesem CWKS Resovia Aleksandrem Bentkowskim.

Spotkanie zorganizowano z inicjatywy podkarpackiego europosła PiS Tomasza Poręby.  Tematem rozmów była budowa Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego przy ul. Wyspiańskiego.

Budowa PCL ma kosztować 32 mln zł. Połowę pieniędzy obiecywało ministerstwo, drugą połowę samorządy: Rzeszowa i województwa podkarpackiego (po 8 mln zł). W 2018 roku okazało się, że ministerstwo nie ma pieniędzy na inwestycję, ale pomocy nie odmawia.

– Z naszej strony nie ma żadnej blokady tej inwestycji. Piłka jest po stronie samorządu, bo to on jest inwestorem i decyduje o tym, jakiego rodzaju inwestycje mają powstać – mówił jeszcze przed spotkaniem Witold Bańka.

Inwestorem PCL jest miasto Rzeszów. Aby przyspieszyć budowę Centrum ratusz zaczął rozmawiać z resortem sportu, by 10 mln zł, które ministerstwo deklarowało na rozbudowę hali Podpromia (miasto z tej inwestycji zrezygnowało z uwagi na duży koszt) przerzucić na PCL. 

Wtorkowe rozmowy zakończyły się pomyślnie. Tak przynajmniej wynika z oświadczenia, które po spotkaniu wydał europoseł Tomasz Poręba. Ministerialne 10 mln zł z Podpromia trafi na budowę PCL przy ul. Wyspiańskiego. Na spotkaniu marszałek Władysław Ortyl podtrzymał, że samorząd wojewódzki na inwestycję przekaże 8 mln zł. 

Budowa PCL ma być podzielona na dwa etapy, a miasto ma jak najszybciej ogłosić przetarg. – Przedstawiciele miasta zobowiązali się, że formalne kwestie zostaną zakończone w ciągu najbliższych tygodni – poinformował Tomasz Poręba. 

Na wiosnę br. miasto ma ogłosić przetarg na zasadzie “zaprojektuj i wybuduj”. Pierwsze roboty mają się rozpocząć pod koniec br., a inwestycja potrwa co najmniej dwa lata. PCL ma w tej chwili zagwarantowane 26 mln zł: 10 mln z ministerstwa, po 8 mln zł od miasta i województwa. Co z resztą?

– Ministerstwo zadeklarowało, że w przyszłym będzie szukało dodatkowych pieniędzy – mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa. 

W ramach Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego ma być przebudowany stadion Resovii, zbudowane zaplecze socjalne z 9 szatniami, zaplecze trenerskie, gabinety lekarskie i do badań antydopingowych, kryta 6-torowa bieżnia o długości 330 m oraz bursa dla 90 młodych sportowców.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

5 KOMENTARZE

Comments are closed.