Zdjęcie: Sąd Rejonowy w Rzeszowie

„Dobra zmiana” w polskim sądownictwie dotarła do Rzeszowa. Bartłomiej Przymusiński, rzecznik Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”, twierdzi, że minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro odwołał kierownictwo Sądu Rejonowego w Rzeszowie.

„Z Rzeszowa wieści o odwołaniu prezesów w sądzie rejonowym. Podobno tym razem mailem. Ale czy to postęp?” – napisał w poniedziałek na Twitterze sędzia Bartłomiej Przymusiński. 

Stanowiska mieli stracić prezes Bogumiła Majcher-Gniewek oraz jej zastępcy: Jolanta Olszowy-Rozmus i Anna Ryczaj-Paśko. Informacje o odwołaniu kierownictwa rzeszowskiego sądu potwierdziła nam w poniedziałek jego rzecznik sędzia Alicja Kuroń. 

– Tak, to prawda – powiedziała nam krótko sędzia Kuroń, ale po szczegóły odesłała nas do Sądu Okręgowego w Rzeszowie, któremu podlega rzeszowski Sąd Rejonowy. W SO nie udało nam się uzyskać więcej informacji.

Mimo odwołania prezesa i wiceprezesów SR w Rzeszowie na stronie internetowej sądu nadal ich nazwiska figurują. Ministerstwo Sprawiedliwości w tej sprawie nie wydało dotychczas żadnego komunikatu.

Na mocy ustawy o ustroju sądów powszechnych minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro od połowy sierpnia do 12 lutego ma prawo do odwołania i powołania prezesów sądów w Polsce. Ziobro może sam zdecydować o losie prezesów niemal 400 sądów i nie musi już o to pytać zgromadzeń ogólnych sądów. 

Zmiany szefów w sądach tłumaczone są niską jakością pracy sądów.

Sędzia Bartłomiej Przymusiński w rozmowie z polsatnews.pl powiedział, że decyzje o odwołaniu prezesów sądów są podpisane przez wiceministra sprawiedliwości Łukasza Piebiaka i nigdy nie zawierały uzasadnienia.

„Później tylko te szczątkowe i żałosne uzasadnienia pojawiają się na stronie ministerstwa” – powiedział sędzia Przymusiński.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama