Młodzi Demokraci z Rzeszowa pamiętali o ofiarach stanu wojennego

Napis „13 XII PAMIĘTAMY” został o północy z 12 na 13 grudnia ułożony ze zniczy pod Pomnikiem – Krzyżem „Ofiarom komunizmu w Rzeszowie”. Inicjatorem akcji była młodzieżówka Platformy Obywatelskiej – „Młodzi Demokraci”.

 

Pomnik – Krzyż  „Ofiarom komunizmu” jest symbolem pamięci o ofiarach stanu wojennego. Znajduje się na placu Śreniawitów, obok zamku Lubomirskich. W  latach powojennych, w znajdującym się tu więzieniu, przetrzymywano, torturowano i mordowano więźniów politycznych.

Nieprzypadkowa była też data odsłonięcia pomnika – 16 września 1990 r. Przypadała ona w 51. rocznicę zdradzieckiej napaści ZSRR na Polskę i zagarnięcia Kresów Wschodnich. Pomnik w sposób szczególny upamiętnia cierpienia Polaków na Kresach  ofiar wywózek, więzień i mordów, ze zbrodnią katyńską na czele.

Na spotkaniu w nocy z 12 na 13 grudnia w 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, oprócz przedstawicieli Stowarzyszenia „Młodych Demokratów”, obecni byli podkarpaccy politycy Platformy Obywatelskiej – jej lider Krzysztof Kłak, a także radna sejmiku podkarpackiego Teresa Kubas-Hul oraz miejscy radni: Andrzej Dec, Jolanta Kaźmierczak, Marcin Deręgowski. Był też były poseł PO – Marek Poręba oraz mieszkańcy Podkarpacia.  

Głównym punktem spotkania było wspólne ułożenie napisu „13 XII PAMIĘTAMY”. – Nasza obecność tutaj pokazuje, że młodzi ludzie nie są obojętni na historię, wręcz przeciwnie – dbamy i pielęgnujemy pamięć historyczną, a przede wszystkim promujemy odpowiedzialny patriotyzm – mówi Piotr Stącel przewodniczący „Młodych Demokratów” na Podkarpaciu.

Uroczystość była częścią ogólnopolskiej akcji zorganizowanej przed Stowarzyszenie.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

„Młodzi Demokraci” to organizacja młodzieżowa związana z Platformą Obywatelską, zrzeszająca w 16 województwach kilka tysięcy członków w wieku 16-35 lat. Promuje udział ludzi młodych w życiu politycznym, społecznym i ekonomicznym. Dąży do upowszechniania wśród młodzieży postaw obywatelskich i wiedzy ekonomicznej. 

Stowarzyszenie prowadzi bogatą działalność międzynarodową. Jest członkiem YEPP (Youth of the European People’s Party) i DEMYC (Democrat Youth Commity of Europe) – organizacji zrzeszających młodzieżówki centroprawicowe z Europy.

O obchodach 35. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Rzeszowie możecie przeczytać TUTAJ.  

(kaw)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama