Dzisiaj (27 maja) w Rzeszowie rozpoczyna się piąta edycja Forum Innowacji. Tym razem będzie ono poświęcone turystyce. Tradycyjnie zostanie otwarte Miasteczko Innowacji, a jedną z jego atrakcji będzie Kapsuła 5D.

[Not a valid template]

 

Forum Innowacji odbędzie się 27-28 maja w Centrum Mikroelektroniki i Nanotechnologii Uniwersytetu Rzeszowskiego przy ul. Pigonia 1 w Rzeszowie. Każda edycja Forum poświęcona jest innowacjom w innym sektorze gospodarki. W tym roku tematyka Forum będzie dotyczyć turystyki.

Obrady Forum rozpoczną się sesją plenarną, poświęconą Źródłom i barierom innowacyjności w turystyce. Drugi dzień imprezy swoją obecnością uświetni znany podróżnik, polarnik, zdobywca dwóch biegunów, Marek Kamiński. Spotkanie z nim rozpocznie się o 12:15 w Centrum Mikroelektroniki i Nannotechnologii UR.
Forum Innowacji będzie towarzyszyć Miasteczko Innowacji w dwóch miejscach. W budynku Centrum Mikroelektroniki i Nanotechnologii poszczególne regionalne ośrodki turystyczne z całej Polski zaprezentują swoje nietuzinkowe podejście i sposoby promocji własnych regionów.

Natomiast na placu eventowym galerii Millenium Hall każdy odwiedzający będzie mógł nie tylko aktywnie spędzić czas, ale przede wszystkim osobiście dowiedzieć się, jak można ciekawie i aktywnie wypoczywać w gronie przyjaciół i rodziny, a co najważniejsze, jakie możliwości daje nam turystyka poznawcza i zdrowotna.

Miasteczko Innowacji będzie czynne 27 maja od 10:00 do 18:00 i 28 maja od 10:00 do 15:00. Jedną z głównych atrakcji Miasteczka będzie Kapsuła 5D, którą reklamować się będzie województwo świętokrzyskie. W kapsule można oglądać dwa filmy w technice 5D, które prezentują atrakcje regionu. Mobilne kino 5D wyposażono  w ruchome fotele, efekty stroboskopowe, efekty deszczu, realizowane w postaci emisji pary wodnej, w efekty zapachowe oraz zmienną cyrkulację powietrza, imitującą wiatr.

Podkarpacie

W Miasteczku Innowacji prezentować będzie Klaster Jakości Życia „Kraina Podkarpacie”. Założono go w celu skoordynowania działań na rzecz rozwoju sektora Jakości Życia w Polsce południowo-wschodniej. Obecnie klaster zrzesza około 40 członków. Są wśród nich małe i średnie przedsiębiorstwa, największe uczelnie z Podkarpacia, jak również instytucje otoczenia biznesu.

Prezentować się będzie także Rzeszowski Klub Wysokogórski, skupiający miłośników górskiej wspinaczki i eksploratorów stawiających sobie ciągle nowe wyzwania, zarówno w skałach, jak i w górach. Od 2013 roku siedziba Klubu oraz ścianka wspinaczkowa, na której trenują miłośnicy wspinaczki, mieści się w Rzeszowie przy ulicy Obrońców Poczty Gdańskiej 11 w Centrum Wspinaczkowym Baltoro. To największy obiekt wspinaczkowy na Podkarpaciu. Podczas Miasteczka Innowacji będzie można spróbować swoich sił na ściance wspinaczkowej oraz uzyskać więcej informacji na temat Klubu.

W czasie trwania Forum Innowacji Koło Naukowe EUROAVIA Rzeszów działające przy Politechnice Rzeszowskiej w Miasteczku Innowacji zaprezentuje walory przyrodnicze i krajoznawcze regionu Karpat podczas lotów samolotami General Aviation. Przedstawione zostaną możliwości uzyskania uprawnień lotniczych. Urozmaiceniem będzie prezentacja fotografii ukazujących piękno regionu południowo-wschodniej Polski wraz z przedstawieniem zalet takiej formy turystyki. Pokazane zostaną modele bezzałogowych statków powietrznych, które mogą być zaadaptowane do tworzenia materiałów dla promocji regionu z wykorzystaniem wysokiej klasy sprzętu fotograficznego.

Śląsk

Będzie się promował kopalnią Guido w Zabrzu, do której turyści zjeżdżają górniczą klatką szybową 170 i 320 metrów pod ziemię i udają się w podróż po świetnie zachowanej kopalni węgla kamiennego. Odwiedzający stoisko będą mogli dosłownie zajrzeć w głąb ziemi do wnętrza kopalni za pomocą specjalnego peryskopu. Zobaczyć będzie można  m.in. wyjątkowe zdjęcia wielkich maszyn górniczych i podziemnych komór, w których odbywają się wydarzenia kulturalne i rozrywkowe.

Śląsk zaprezentuje również zintegrowany system informacji turystycznej. To portal turystyczny www.slaskie.travel wraz z wersją mobilną oraz prezentacyjną wersją na infokioski, których ponad setka została zainstalowana na terenie województwa. Wersja portalu przeznaczona na infokiosk oraz wersja mobilna posiada funkcję geolokalizacji, dzięki czemu wskazuje turyście atrakcje, obiekty noclegowe i gastronomiczne znajdujące się w najbliższej okolicy.

Warmia i Mazury

Zaprezentuje ASTROLABIUM, czyli Astronomiczne Laboratorium Mobilne. Każdy zwiedzający stoiska będzie miał możliwość obserwacji dziennej gwiazdy „Słońca” przez teleskopy słoneczne, wzięcia udziału w seansie astronomicznym pod sztucznym niebem przenośnego planetarium oraz obejrzenia z bliska prawdziwych meteorytów.

Pomorze będzie się reklamować Pętlą Żuławska, obejmującą sieć szlaków wodnych, łączących ze sobą Wisłę, Martwą Wisłę, Szkarpawę, Wisłę Królewiecką, Nogat, Kanał Jagielloński, rzeki Elbląg i Pasłękę oraz wody Zalewu Wiślanego. To w sumie 303 kilometry przyjaznej żeglugi i przygody, której można doświadczać na pokładzie kajaka, jachtu, łodzi motorowej czy hausbota.

Wystawa z wyprawy

Akademicki Klub Turystyki Kajakowej Bystrze AGH w Krakowie pokaże wystawę z wyprawy do Parku Narodowego Wielkiego Kanionu rzeki Kolorado. To jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc na świecie, co roku odwiedzają miliony turystów pragnących na własne oczy obejrzeć cud natury. Stojąc na krawędzi Wielkiego Kanionu podziwiają rozciągającą się u ich stóp olbrzymią rozpadlinę mając możliwość poczucia potęgi natury.

Geocaching

W Miasteczku Innowacji będzie się można dowiedzieć, co jest geocaching. To współczesne poszukiwanie skarbów przy użyciu GPS. Należy odnaleźć skrytkę, zwaną skrzynką geocache, wpisać się w jej logbook (księgę znalezień) jaki jest zawsze wewnątrz skrytki, i odnotować ten fakt na stronie serwisu geocaching. Grać może każdy, bez względu na wiek. Czego potrzeba do geocachingu? Odbiornika GPS lub smartphone’a, dostępu do internetu oraz: należy się zalogować na serwisie geocaching.com.

W Miasteczku Innowacji prezentować się będą również Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości.

Forum Turystyczne Państw Karpackich

W drugim dzień Forum Innowacji o godz. 9:00 rozpocznie się Forum Turystyczne Państw Karpackich. Wezmą w nim udział: Katarzyna Sobierajska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki; dr Zoltan Somogyi, dyrektor wykonawczy Światowej Organizacji Turystyki; Herald Egerer, szef tymczasowego Sekretariatu Konwencji Karpackiej oraz Michael Meyer, koordynator Projektu Strategii Zrównoważonego Rozwoju Turystyki w Karpatach.

Podczas Forum omówione zostaną m.in. perspektywy stworzenia rozpoznawalnej turystycznej marki Karpat oraz możliwości wspólnych działań promocyjnych w oparciu o postanowienia Konwencji Karpackiej i Protokołu o zrównoważonej turystyce do Ramowej Konwencji o ochronie i zrównoważonym rozwoju Karpat.

Udział w V Forum Innowacji oraz I Forum Turystyczne Państw Karpackich jest bezpłatny. Na stronie forum-innowacji.eu trwa rejestracja uczestników.

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama