Mobilne muzeum Tour de Pologne. Niezwykła ekspozycja polskiego kolarstwa [FOTO]

Jesteście w weekend w Rzeszowie? Zajrzyjcie do mobilnego muzeum Tour de Pologne, które w sobotę stanęło na parkingu przed ratuszem. Zobaczycie tam niesamowite pamiątki, m.in. o bohaterach polskiego narodowego wyścigu kolarskiego. 

 

Mobilne muzeum TdP to pierwszy tego typu projekt na świecie. Przygotowano go na obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i 90-lecie TdP. W otwarciu muzeum uczestniczył Stanisław Sienko, wiceprezydent Rzeszowa. 

Na niewielkiej przestrzeni udało się zgromadzić wyjątkowe eksponaty obrazujące wspaniałą historię kolarstwa w Polsce i związków z historią naszego kraju. W muzeum znajdują się oczywiście rowery, m.in. pierwszy rower na ziemiach polskich, który w 1867 roku trafił z Paryża do Lwowa.

Jest również rower, na którym Czesław Lang zdobył srebrny medal igrzysk olimpijskich w Moskwie w 1980 roku, a także nowoczesna konstrukcja Colnago, legendarnej włoskiej marki, na których rowerach jeździli tacy mistrzowie, jak Eddy Merckx, Bernard Hinault, Tony Rominger, czy Giuseppe Saronni.

Wśród pamiątek sprzed lat na pierwszy plan wybijają się te z udziałem członków Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów w Bitwie Warszawskiej. W 1920 roku liczący 60 ludzi pluton kolarski przewiózł 400 depesz, pokonując 5000 km. Z tamtego okresu pochodzą pamiątkowe odznaki, żetony kolarskie, czy lampy rowerowe. 

Wiele eksponatów pokazuje, jak zmieniło się kolarstwo na przestrzeni lat. Są to chociażby siodełka rowerowe, z których najstarsze pochodzi z 1923 roku, obuwie kolarskie, czapeczki, kaski i odzież. Znajdujące się w gablocie dwa manekiny wzbogacone o prezentacje multimedialne pokazują największe różnice pomiędzy kolarstwem kiedyś a kolarstwem dziś. 

Multimedialne prezentacje są również źródłem wiedzy na temat samego Tour de Pologne. Można się z nich dowiedzieć wszystkiego o bohaterach polskiego, narodowego wyścigu. Nie mogło wśród nich zabraknąć trzykrotnych zwycięzców TdP: Mariana Więckowskiego, Andrzeja Mierzejewskiego i Dariusza Baranowskiego, a także największych gwiazd zawodowego peletonu: Rafała Majki, Michała Kwiatkowskiego, czy Petera Sagana.

W mobilnym muzeum TdP zobaczycie też historyczne czołówki „Przeglądu Sportowego”, archiwalne zdjęcia z międzywojnia, plakaty dokumentujące kolejne edycje wyścigu, a także współczesne galerie, zwiastuny i koszulki. 

Przed muzeum znajduje się namiot, a w nim trzy stanowiska z trenażerami, na których można wziąć udział w wyścigu niepodległości oraz spróbować pobić czas Czesława Langa. Muzeum jest czynne do godz. 21:00. Jeżeli nie zdążycie w sobotę, możecie je odwiedzić także w niedzielę w godzinach 10:00-21:00. Wstęp bezpłatny. 

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama