Darmową aplikację, która turystom wskaże miejsca godne uwagi, pokieruje do nich, a nawet opowie ich historię, stworzyła rzeszowska firma MobiTouch. Na tak innowacyjne rozwiązanie mogą się zdecydować osoby, wybierające się w okolice Dynowa na Podkarpaciu.

Aplikacja „Pogórze Dynowskie”, stworzona przez rzeszowską firmę MobiTouch powstała w ramach projektu „Nowoczesne narzędzia wsparcia rozwoju turystyki dla małych destynacji turystycznych w Polsce (Pogórze Dynowskie) i na Słowacji (okres Svidnik)”, współfinansowanego przez Unię Europejską. Swoisty przewodnik mobilny na smartfony stworzony został w celu wsparcia rozwoju turystyki na obszarze tamtejszych gmin.

„Pogórze Dynowskie” to aplikacja, zawierająca najważniejsze, najciekawsze i najbardziej aktualne informacje na temat okolicy: historię, atrakcje turystyczne, szlaki piesze i rowerowe, wskazówki praktyczne (np. numery alarmowe, adresy), itd. Informacje te – dzięki dobranym przez twórców innowacyjnym rozwiązaniom technologicznym, takim jak kody QR, geolokalizkacja czy rozszerzona rzeczywistość – podawane są w nowoczesnych formach, ale też w sposób bardziej tradycyjny (lektor lub samodzielne czytanie, mapki i zdjęcia).

Skanowanie QR coda powoduje wyświetlenie się w smartfonie informacji z miejsca, w którym się jest; geolokalizacja pokazuje, gdzie się obecnie znajdujemy; zaś opcja „Dynów live” (czyli rozszerzonej rzeczywistości) – poprzez zeskanowanie kamerą obiektu, znajdującego się w naszym zasięgu (niekoniecznie zasięgu wzroku) – pozwala na natychmiastowe uzupełnienie wiedzy na jego temat, dzięki załadowaniu się danych z bazy aplikacji. Ta ostatnia technologia, jak podkreślają twórcy, jest obecnie jednym z najbardziej innowacyjnych rozwiązań mobilnych w Polsce, wykorzystanym na Podkarpaciu po raz pierwszy, właśnie w smartfonowym przewodniku „Pogórze Dynowskie”.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Aplikacja stwarza też możliwość interakcji – każdy użytkownik może wypowiedzieć się na temat tego, co jest warte zobaczenia, poprzez ocenę miejsca, w którym był. Ponadto, korzystanie z aplikacji możliwe jest nawet wtedy, gdy nie mamy dostępu do Internetu (off line). Jest to ogromny atut, zważywszy na to, że w podróży – a zwłaszcza podczas wypraw przyrodniczo-krajoznawczych – bardzo często jest problem z połączeniem sieciowym.

Z aplikacji korzystać mogą użytkownicy wiodących systemów operacyjnych: iOS i Andoid. Pobranie jej jest całkowicie darmowe. Już teraz można ją znaleźć na stronach App Store oraz Google Play, a także poprzez tagi, związane z turystyką.

Projekt „Nowoczesne narzędzia wsparcia rozwoju turystyki dla małych destynacji turystycznych w Polsce (Pogórze Dynowskie) i na Słowacji (okres Svidnik)” zrealizowany został przez: gminę Dubiecko, Związek Gmin Pogórza Dynowskiego, Stowarzyszenie Pro Carpathia oraz Agencję Rozwoju Regionalnego ze Świdnika.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama