Stereotyp informatyka we flanelowej koszuli powoli odchodzi do lamusa. Podobnie jest w przypadku stereotypu o biednym wschodzie Polski. W Rzeszowie coraz dynamiczniej rozwija się branża IT.

Fachowcy twierdzą, że branża IT ma największy potencjał na świecie. Stolica Podkarpacia w tym względzie ma coraz więcej do powiedzenia. Według najnowszych badań Eurostatu Rzeszów jest liderem w Europie pod względem liczby studentów – na 1000 mieszkańców przypada 353 studentów.

Zgodnie z informacjami z oficjalnej strony internetowej Urzędu Miasta Rzeszowa, co dziesiąty informatyk w Polsce ukończył ukończył studia na jednej z rzeszowskich uczelni.

W raporcie Komisji Europejskiej z 2014 roku badającym branżę ICT, obejmującą technologię informacyjno-komunikacyjną, subregion rzeszowski został uznany za jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się w Europie. To – zdaniem fachowców – najlepiej świadczy o tym, że stolica Podkarpacia jest doskonałym miejscem dla biznesu związanego z nowymi technologiami.

– Rzeszów, czy szerzej, Podkarpacie, wydaje się mieć wszelkie cechy miejsca sprzyjającego rozwojowi szeroko rozumianego sektora ICT. Mamy bardzo dobre uczelnie, zarówno publiczne, jak i prywatne kształcące przyszłych informatyków oraz świetne biznesowe tradycje – twierdzi Wiktor Cwynar, prezes firmy Splentum, która jest operatorem serwisów internetowych, gromadzących dane, głównie finansowe.

Ogromny postęp branży IT w Rzeszowie zaowocował powstaniem Klastra Firm Informatycznych Polski Wschodniej oraz Stowarzyszenia Informatyka Podkarpacka. Klaster zrzesza już prawie 80 firm nie tylko z Podkarpacia, ale z całej ściany wschodniej. Jego zadaniami są m.in. wspólna realizacja projektów biznesowych oraz promocja regionu.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– W Rzeszowie cały czas powstają firmy informatyczne, które szukają nowych rąk do pracy. Dzięki temu zdolni programiści nie mają żadnego problemu ze znalezieniem pracy na Podkarpaciu – twierdzą specjaliści z branży IT.

Klaster i Informatyka Podkarpacka od kilku organizują Kongres Profesjonalistów IT, który ma nie tylko integrować branżę, ale także pozwalać się jej rozwijać. Konferencja jest skierowana do osób zarządzających, w tym prezesów firm i dyrektorów w instytucjach czy jednostkach samorządu terytorialnego, a tegoroczna, czwarta edycja odbędzie się 27 października.

Dzięki Kongresowi kadra kierownicza może poznać nowości technologiczne oraz sposoby ich implementacji w przedsiębiorstwach. Jedną z nich jest na przykład Business intelligence, czyli proces przekształcania danych w informacje, a informacji w wiedzę, który może być wykorzystany do zwiększenia konkurencyjności przedsiębiorstwa.

– Dzisiejsze podejście do biznesu opiera się na trafnej analizie biznesowej wspomaganych narzędziami informatycznymi – mówi Paweł Bik z ZETO-Rzeszów, firmy działającej w branży IT.

(kaw)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama