Modernizacja rzeszowskiego deptaka. Są już pierwsze drzewa [FOTO]

0
Reklama

Sześć pierwszych lip zostało w poniedziałek posadzonych na ulicy 3 Maja w Rzeszowie. To jedna z nowości, jakie pojawią się na modernizowanym deptaku.

 

– To lipy w odmianie Golden Globe. Mają 2,5 m wysokości, a średnica korony w kształci liści wynosi od 1 do 1,2 m – mówi Katarzyna Pawlak z biura prasowego Urzędu Miasta w Rzeszowie. W sumie wzdłuż ul. 3 Maja będzie 25 lip. Kolejne będą sukcesywnie sadzone w najbliższych dniach.

Od kilku tygodni trwa też montaż granitowych jasnych płyt, które na deptaku zastąpią kostkę brukową. Płyty będą miały szerokość 60 na 90 cm. W części deptaka, po której mogą jeździć samochody, płyty będą miały 30 na 60 cm.

Na deptaku pojawi się również 500 pamiątkowych płyt, ufundowanych przez darczyńców, których nazwa będzie wygrawerowana jednolitą czcionką wytłoczoną w płycie. Płyta kosztowała 250 zł. – Wszystkie zostały wykupione – dodaje Katarzyna Pawlak.  

Ratusz chce, by modernizacja deptaka zakończyła się na Święto Paniagi. – Zakładamy, że uroczystości odbędą się na ul. 3 Maja – słyszymy w ratuszu.

Modernizacja ul. 3 Maja będzie kosztowała ponad 7 mln zł. Inwestycję realizuje firma Strabag. Deptak po przebudowie ma nawiązywać do wyglądu ul. 3 Maja sprzed drugiej wojny światowej.

Wiadomo również, że na wysokości kamienicy nr 14 pojawi się nowa atrakcja turystyczna deptaka – specjalnie podświetlona płyta, która ma eksponować odkrytą w trakcie prac budowlanych dawną drewnianą nawierzchnię ul. 3 Maja.

Po modernizacji najstarszej ulicy w mieście, miasto zamierza odnowić dwa pozostałe deptaki: na ulicach Kościuszki i Grunwaldzkiej. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: