Zdjęcie: Sebastian Fiedorek / Rzeszów News

Aby nie rozkopywać ulicy Kościuszki w Rzeszowie przed Świętem Panagi w ruch najpierw pójdą kamery. Zaglądną do rur kanalizacyjnych i wskażą, czy potrzebny jest im „rękaw”. W maju zabiorą się za ściąganie nawierzchni.

– Pieronem wchodzić mi na ul. Kościuszki – zakomunikował w poniedziałek swoim pracownikom Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa. Słowa te nie dziwią, bo ul. Kościuszki stanowi jedną trzecią rzeszowskiego deptaka, który w słoneczne ciepłe dni wypełniony jest mieszkańcami po brzegi, więc miastu zależy, aby prace budowlane rozpocząć i zakończyć jak najszybciej.

Póki co, do końca tego tygodnia na ul. Kościuszki prace mają zakończyć archeolodzy z Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego. Przypomnijmy, że badacze pod powierzchnią deptaka szukali skarbów już od styczna. Do kwietnia udało im się znaleźć mnóstwo małych zabytków takich, jak monety, krzyżyki, fragmenty butów oraz średniowieczny topór. Nie zabrakło także drewnianych belek, które stanowiły niegdyś drewnianą nawierzchnie ulicy.

Z kolei w następny poniedziałek na plac budowy ma wkroczyć wykonawca robót – konsorcjum firm Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych i Drogowych w Krośnie i przedsiębiorstwo „Witmar”. Na kontrakcie zarobią 2,4 mln zł.

– W związku z tym, że prace rozpoczną się tydzień przed Świętem Paniagi, nie będziemy rozkopywać ul. Kościuszki  i w pierwszej kolejności zajmiemy się kanalizacją – pod ziemię wpuścimy kamery, dzięki którym będzie można sprawdzić stan rur – tłumaczy Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

– Następnie wprowadzimy specjalny „rękaw” z tworzywa sztucznego, który uszczelni przewody kanalizacyjne. Dzięki temu zabiegowi nie będziemy musieli rozkopywać ulicy – dodaje. 

Pierwsze prace budowlane rozpoczną się 7 maja. Wówczas będzie ściągana stara nawierzchnia. Modernizacja ul. Kościuszki ma się zakończyć jesienią. Z kolei na  2019 r. zaplanowana jest modernizacja ostatniego deptaka w Śródmieściu – ulicy Grunwaldzkiej. Prace miałyby się zakończyć najpóźniej w 2020 r.

Charakter ulicy Kościuszki będzie podobny do ulicy 3 Maja, czyli również kostka brukowa zostanie zastąpiona płytą granitową. Na drzewa raczej nie ma co liczyć ze względu na to, że ulica jest węższa, ale na pewno – jak obiecują urzędnicy – pojawi się mała architektura, czyli ławki i nowe kosze na śmieci.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama