Reklama

Niecodzienne zjawisko przyrodnicze w Rzeszowie. Przy „Przystanku po szkole” zamieszkała modliszka – owad, który jest objęty ścisłą ochroną gatunkową.

Modliszki znajdują się w Polskiej Czerwonej Księdze jako gatunek bardzo wysokiego ryzyka i są objęte ścisłą ochroną gatunkową. – A ona nas po prostu odwiedziła! Nasza Modliszka! – cieszą się przedstawiciele „Przystanku po szkole”, rzeszowskiej firmy, która świadczy dzienną opiekę nad dziećmi.

Firma znajduje się przy ulicy Zagłoby 8/13. – Modliszka była u „nas” cały tydzień. Zobaczymy po weekendzie, czy nigdzie nie wyemigrowała – zastanawia się Jakub Żochowski z firmy „Przystanek po szkole”, który poinformował nas o obecności modliszki.

Jak podaje Wikipedia, modliszki to owady, które najliczniej występują w strefie tropikalnej i subtropikalnej. Swoją nazwę zawdzięczają pozycji, przypominającej osobę ze złożonymi rękami do modlitwy. W południowej Polsce występuje chroniona modliszka zwyczajna.

Modliszki są drapieżne, czasem występuje kanibalizm. To jeden z najbardziej znanych i intrygujących swoim wyglądem i zachowaniem owadów.

Jak informuje serwis Mikrokosmos, samice mogą mieć nawet do 8 cm długości. Modliszki wrosły w mitologię wielu narodów, czasem jako życzliwe ludziom a czasem jako wysłanniczki piekieł. Ich łowiecka taktyka to wyczekiwanie.

– Zakamuflowana wśród liści potrafi czekać, czekać i czekać… niekiedy całymi tygodniami na jakiś ruch zdradzający obecność jakiegoś mniejszego zwierzęcia w zasięgu jej ramion. Kiedy wychylona za pomocą czterech nóg, czuje się pewnie do ataku, przystępuje do polowania. W mgnieniu oka zagarnia przednimi odnóżami nieboraka i zaczyna go pożerać, najczęściej zaczynając od głowy, czasem dla pewności woli pozbawić swój „obiad” w pierwszej kolejności skrzydełek – informuje Mikrokosmos.

Modliszki, jako jedyne owady, posiadają umiejętność obracania głowy.

(kaw)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama