Modlitwa i zabawa. 17. Dzień Papieski w Rzeszowie z Mietkiem Szcześniakiem [FOTO]

0

Koncerty Mieczysława Szcześniaka i chóru Pueri Cantores Resovienses, specjalna animację „Od tańca do różańca”, „List do papieża”, atrakcje dla dzieci – tak wyglądał w niedzielę w Rzeszowie 17. Dzień Papieski.

 

Z okazji rocznicy wyboru Jana Pawła II na głowę Kościoła, w Parku Papieskim obok rzeszowskiej katedry przygotowano uroczystości, które łączyły wątki religijne z zabawą. Na miejscu stanęła Wioska Papieska, w której przygotowano liczne atrakcje dla dzieci.  Przed namiotami dzieci mogły pomalować sobie buźki na różne postaci, wykonać zwierzątka  z długich balonów.

– Uczymy je, oraz ich rodziców, jak robić bardzo duże bańki mydlane, mamy duży obrazek do pomalowania, na którym każde dziecko może pomalować jakąś figurkę, postać, są też słodkości, baloniki – mówił Daniel Jakubowski z fundacji Centrum Animacji Społecznej.

Dlatego wśród uczestników było wiele rodzin z dziećmi. – Jesteśmy po mszy dla dzieci, która o 12:00 odbyła się w katedrze. Przyszłyśmy zobaczyć, co tu się dzieje, bo jeszcze nigdy nie byłyśmy na Dniu Papieskim. Dzisiaj jest wielki dzień – mówiła pani Ewelina z Rzeszowa, która do Parku Papieskiego wybrała się z córką Martyną. Na pytanie, co jej się podoba najbardziej, Martyna bez wahania odpowiadała: – Wszystko.

– Wybrałem się z córkami, staramy się być co roku. Papież był wielkim Polakiem, więc chcemy go uczcić – mówił z kole Robert Stefanowski z Rzeszowa. Tymczasem jego córki: 4-letnia Tereska, 6-letnia Martusia i 8-letnia Marysia były zajęte kolorowaniem wielkiego obrazka.

„Od tańca do różańca”

O godzinie 15:00 w Katedrze Rzeszowskiej odprawiona została msza św. Po niej przygotowano animację „Od tańca do różańca”. W rytmie marszowych pieśni maryjnych, wykonywanych przez Orkiestrę Dętą WSK Rzeszów, uczestnicy wyruszyli na błonia Parku Papieskiego.

21 delegacji szkolnych ustawiło się w szyku, odtwarzającym kontury granic Polski. Młodzież była podzielona na 20 grup, symbolizujących 20 dziesiątków różańca. Każda z grup miała w swoim ubiorze kolorowe akcenty, symbolizujące daną cząstkę różańca (cześć chwalebna – kolor niebieski, radosna – żółty, bolesna – czerwony, część świetlista – biały). Animacja zakończyła się wspólnym odmówieniem jednego dziesiątka różańca.  

– Tegoroczny Dzień Papieski przypada w 100. rocznicę objawień fatimskich, dlatego chcieliśmy go powiązań z elementami różańcowymi. Było to także nawiązanie do polskiego przysłowia mówiącego o tym, ze ktoś jest „i do tańca i do różańca”. Poza tym, animacja to także echo wczorajszego wydarzenia „Różaniec do granic” – wyjaśniał nam ks.  Janusz Podlaszczak, diecezjalny koordynator Dni Papieskich w Rzeszowie.

Jak co roku, przygotowano także „List do papieża”. Tym razem była to „Księga różańcowa”, która zostanie przesłana papieżowi Franciszkowi. Już od piątku mogły się do niej wpisywać osoby, które przynajmniej raz, w jakichkolwiek okolicznościach związanych z Dniem Papieskim odmówiły modlitwę „Zdrowaś Maryjo”.  

W dalszej części obchodów Dnia Papieskiego odbyły się koncerty – rzeszowskiego chóru katedralnego „Pueri Cantores Resovienses”, oraz koncert Mietka Szcześniaka, zatytułowany  „O niebo lepiej”.

Obchody Dnia Papieskiego zakończyły się błogosławieństwem.

Hojni rzeszowianie

Ważnym elementem związanym z obchodzonym w niedzielę wydarzeniem była też zbiórka pieniędzy do puszek, prowadzona przez wolontariuszy „Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Zebrane środki mają posłużyć na stypendia dla ubogiej młodzieży. W Rzeszowie zbiórkę prowadzi ok. 100 osób. Można ich  rozpoznać po żółtych pelerynach, mają legitymację i identyfikator. 

– Na razie trudno powiedzieć, ile pieniędzy udało się zebrać, bo zbiórka ciągle trwa. Legitymacje mamy ważne do 31 października – mówiła Kinga, jedna wolontariuszek, która już po raz trzeci zaangażowała się w zbiórkę.

– Spotykamy się z życzliwą reakcją rzeszowian. Ludzie wrzucają różne kwoty. Niektórzy 1 czy 2 zł, a były osoby, które dały nawet 100 zł – mówi wolontariuszka. Kinga jest studentką Uniwersytetu Rzeszowskiej. Jest na  III roku kierunku „odnawiane źródła energii i gospodarka odpadami”. Już od 6 lat jest stypendystką „Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Wolontariusze Fundacji zajmowali się także konkursem zatytułowanym „Pielgrzymowanie ze św. Janem Pawłem II po Rzeszowie”. Przez trzy dni, od piątku do niedzieli, uczestnicy konkursu mieli za zadanie odwiedzić 11 miejsc w jakiś sposób związanych z polskim papieżem. Były to np. kościoły, w których szczególnie czci się świętych wyniesionych na ołtarze przez Jana Pawła II.

Na każdej stacji można było odprawić jakąś praktykę religijną, np. przeczytać fragment ewangelii, który wygłosił papież podczas wizyty w Rzeszowie w roku 1991. Odwiedzenie takiej stacji potwierdzano pieczątka, którą przybijali wolontariusze. Ostatnim, dwunastym punktem była rzeszowska katedra.  

Na koniec, podczas obchodów w Parku Papieskim odbyło się losowanie nagród, takich jak m.in. książki, bilety do kina czy teatru.

(mo)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama