Zdjęcie: HERON - Animacja Techniczna
Reklama

Dwóch miesięcy potrzebowała rzeszowska firma “Heron” na stworzenie animacji jednoszynowej kolejki, o której marzy prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc. Efekt działa na wyobraźnię.

Tadeusz Ferenc o kolejkę nadziemną walczy już osiem lat. Póki co, jej wprowadzenie wciąż jest w sferze marzeń, bo nie ma przepisów, które umożliwiają dotowanie transportu publicznego poruszającego się na jednej szynie. Budowa kolejki to koszt rzędu 250 mln zł, miasta na taki wydatek nie stać.  

Mimo tego, Jakub Hajkuś, właściciel rzeszowskiej firmy „Heron – Animacja Techniczna” wraz ze swoim zespołem, opracował animację monoraila, jak mógłby się on poruszać po rzeszowskich ulicach. Na filmie widzimy m.in. okrągłą kładkę, czy most Tadeusza Mazowieckiego.

– Na wakacjach w pracy jest zawsze trochę luźniej, więc pomyśleliśmy, że przeznaczymy ten czas na stworzenie wizualizacji czegoś naprawdę fajnego, a osadzenie monoraila w kilku charakterystycznych lokalizacjach Rzeszowa wydawało się ciekawym wyzwaniem – wyjaśnia nam Jakub Hajkuś.

 

Czy jest szansa, że marzenie o kolejce jednotorowej w Rzeszowie w końcu się spełni? W czerwcu Urząd Transportu Kolejowego poprosił ratusz, by dostarczył mu materiały, w jakim stopniu Rzeszów jest przygotowany do wprowadzenia monoraila. 

W 2014 r. koncepcje budowy kolejki nadziemnej w Rzeszowie przedstawiali światowi potentaci w budowie takich pojazdów: szwajcarski Bartholet Maschinenbau AG, francuski Alstom, oraz kanadyjska firma Bombardier. W 2017 roku w ratuszu pojawili się Chińczycy, którzy są zainteresowani budową kolejki w Rzeszowie.

Miasto ma opracowaną trasę monoraila w dwóch wariantach – 7 i 14 km. Swój kurs rozpoczynałby od dworca PKP, następie jechałby w stronę al. Rejtana, dalej przez Powstańców Warszawy, Batalionów Chłopskich, Witosa, Krakowską. Kurs kończyłby też na dworcu.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

51 KOMENTARZE

 1. Chwila -każą nam chodzić na nogach to te kunie i tak szybciej jadą z tym tramwajem ale jest inny problem : kto by to łajno końske w naszym innowacyjnym grodzie sprzątał a kuń to sporo tego “walnie” -nie to co piesek i tu jest problem :
  Zaraz by firma powstała/ dyrekcja/ biurowiec/ przetargi / utylizacje/ koszty / srajnie/ zaplecze/wozacy z papierami/ serwis koni / itd.itd.- cały cyrk :O !
  I to jest sedno a nie szybkość czy częstotliwość kursiwania

 2. Panie pniok postęp to coś co zawsze idzie z rozumiem, gdzie tu rozum, gdzie rozsądek, nie wiem, kolejne miliony wyrzucone w błoto, ale fakt taki na przykład kilkumetrowy termometr nad ulicą za parę baniek wygląda dostojnie i rozwiązuje tyle komunikacyjnych problemów w mieście;) Domyślam się, że do dzisiaj oglądasz amerykańskie filmy z rozdziawioną buzią mrucząc pod nosem “łooo drapacz chmur”, “łooo monorail”, “łooo jakie to pikne wszystko”, stąd twoja mądro-głupia tęsknota za błyskotkami typu monorail. To miałoby sens, ale pomyśl sam ile by musiało kosztować, żeby rozwiązało nasze transportowe problemy. Z tą długością trasy, ten monorail będzie jak te termometry nad ulicami, a na ewentualną rozbudowę potrzeba 5 razy tyle kasy, w Krakowie i we Wrocławiu będą już jeździć metrem, a my będziemy stawiać gigantyczne betonowe słupy ograniczając przestrzeń na inne ważne inwestycje, porażka…

 3. Tu się urodziłem, wychowałem, tutaj mam rodzinę i przyjaciół… wystarczy?

  Przez ostatnie 12 lat teren miasta został powiększony ponad dwukrotnie poprzez wchłonięcie okolicznych wsi, czyli – w przybliżeniu – połowa obszaru Rzeszowa to wsie, stąd określenie “wsiowe miasto”.
  Towarzysz Tadeusz już od dawna jest dziadkiem, ma co najmniej jednego wnuka.

  Przypuszczam, że leczenie różnych kompleksów może sporo kosztować, ale apeluję o zachowanie zdrowego rozsądku, żeby nie skończyło się to podobnie jak np. z zaporą na Wisłoku.

 4. Szklana elewacja, dach przystaneczku bez żadnej konstrukcji i wzmocnień? Pierwszy śnieg, czy wpadający do środka podmuch wiatru i taki przystanek by się złożył jak domek z kart. Nie mówiąc o tak oczywistych rzeczach jak schody na wyspę, czy blednę zlokalizowanie windy pod galerią, a na wyspie już nie. Końcówka z betonowymi filarami biegnącymi przez środek mostu podwieszanego to komedia w czystej postaci. Ja rozumiem, że to fikcyjna wizja i kluczowym było pokazanie rozpoznawalnych elementów miasta – tylko gdzie w tym wszystkim podział się realizm?

 5. Odnoszac sie do polityki to opozycja zachodniej czesci kraju np.wielkopolski to sprzedawczyki, oddali by wszystko dla szwaba za kieszonkowe. Tak ze trzeba dokonac wyboru pomiedzy glupolem, a zlodziejem i wybrac organizatora zycia swojego pokroju.

 6. Kochany Pnioku, można gonić do przodu i rąbnąć głową w ścianę.
  Mieszkasz w miasteczku wielkości jednej warszawskiej dzielnicy, a chcesz porywać się na budowę czegoś potwornie drogiego.
  Sydney było tak postępowe jak Ty (ich teoretycznie było stać na postęp).
  Zbudowało kolejkę, a po kilku latach ją ROZEBRAŁO. Była za DROGA!
  Jesteś naiwny jeżeli myślisz że Rzeszów stać na takie fanaberie.

 7. Prosze troche o tramwajach ;
  Konne ;
  Anglia -1807/ N.York – 1832/N.Orlean – 1835/Berlin-1885/Warszawa-
  Parowe;
  Paryż- 1860/Brno-1880
  Elektryczne ;
  Berlin-1881/Halle-1891/Wrocław -1893/Lwów-1894

  W 1980 na świecie było 400 sieci tramwajowych a w 2000 już 460 sieci liderem hest : Francja

  Aktualnie śmigają w ;
  ateny-barcelona-bergen-dublin- genewa- londyn- lyon-madryt-nicea-portland-strasbourg
  A w Polsce ;
  bydgoszcz- czestochowa-gdańsk-poznań-kraków-toruń-warszawa- wrocław-elbląg
  No tak to wygląda : O !

 8. Idiotyzm. Kolejna betonowa ingerencja w przestrzeń. Nie potrafią dobrze zrobić tablic informacyjnych autobusów miejskich, a pchają się w kolejne wymysły dyktatora. Sępią na progi zwalniające a muliny chcą wydawać na kolejną głupotę. Ciekawe jak miałoby to jeździć pod kapeluszem Ferenca. Haha

 9. Nie ma co przekonywać ludzi poziomu Bilbo, maniek. Ich pradziadowie walczyli w XIX z wprowadzeniem kolei do Rzeszowa. Na Drabiniance w karczmie mówili “A na co nam tutej takie wymysły, a toć wozu drabiniastego u nas ni ma? może jeszcze Luxtorpedę nam podstawią ”
  Dziadowie stawiali dzielny opór przed wprowadzeniem komunikacji autobusowej w latach 30 XX pod hasłem ” Pukaesem jeździć nie będziem! Miedzy na przystanek ni łodamy, ” Co może jeszcze areoplany latać nam nad głowami bedo?”
  Kiedy pierwsze samoloty zaczęły latać nad Rzeszowem i okolicami, ich ojcowie gonili samoloty z widłami z okrzykiem ” A poszedł mi z mojego nieba, wracej skąd żeś przylecioł”
  Teraz Bilbo i maniek kontynuują tradycję. Nie chcemy Monorail co ” będzie transportował samochody z Drabinianki na Baranówkę?” albo w Rzeszowie zainstaluje teleporty!”
  Nie przejmujmy się hamulcowymi. Idźmy do przodu, niech nasz Rzeszów się rozwija, powiększa i pięknieje!

 10. Co ten człowiek chce zrobić? Rozładować korki, jak? Monorail będzie transportował samochody z Drabinianki na Baranówkę? Błagam, tylko nie pisz, że ludzie zrezygnują z jazdy samochodem na rzecz tej kolejki, już dzięki bucpasom zrezygnowali, teraz dopiero mamy korki, nawet gigantyczne termometry na ulicami nie pomogły, a każdy kosztował kilka milionów.

 11. O tak tak już to widzę jak gość jedzie na budowę ze Strzyżowa czy Łańcuta z żoną do pracy w Rzeszowie z dziećmi do naszych szkół… jak ich ojciec rodziny wszystkich wysadza “na obrzeżach miasta na pętli autobusowej” i mówi radźcie sobie :)-

 12. No mają:

  Londyn – od 10-01-1863 z tym że 55% trasy idzie górą

  Paryż -od 1900 : 218 kilometrów/302 stacje/ w tym 58 przesiadkowych / 16 lini

  Wiedeń-od 1898 :5 lini/83,3 kilometra/109 stacji w tym 9 przesiadkowych/odległości miedzy stacjami to 769 metrów/ szybkosc 33 km/ godź- śmiga od 5 rano do 0,30 / takt w szczycie 2 do 5 minut a w śwuęta,wieczorem 7-8 min

  Rzym – od 1955/ 60 kilometrów /3 linie/ 82 wagony 75 stacjistacji

  Madryt- od 17-X-1919: 279 stacje/15 lini/310 kilometrów / odległości stacji średnio 630 metrów w centru do 850 metrów

  Berlin- od 1902 roku / 10 lini/173 stacje/147 kilometrów -80% trasy pod ziemią
  1242 wagony takt od 2-5 minut poza szczytem co 7-15 minut.

  No i

  Moskwa – od 15-05-1935/12 lini/333 kilometry/200 stacji /5314 wagonów /odległości stacji 1800 metrów szybkość
  41-42 km/godź

  No a u nas są plany czy to martadela wyborcza z musztardą : O !

 13. A co się dzieje z tym autobusem bez kierowcy, co sam ma jeździć po Rzeszowie?
  Przecież cała delegacja jeździła go oglądać (Holandia?)
  Już go nie będzie?
  Szkoda. . . . . .

 14. Matole , o tej kolejce mówi się od dawna czy wg twojego tępego umysłu wtedy też była kiełbasa wyborcza?? To że człowiek chce rozładować korki tworząc transport nie kolidujący z ulicznym to ku.. źle. Za 15-20 lat będziesz godzinę cymbale stał w korku i żaden tramwaj czy inny transport ziemny nie pomoże.

 15. Im mniej takich cieciów jak ty będzie wjeżdżało do centrum, tym mniejsze będą korki. Pobudować parkingi P+R na obrzeżach z pętlami autobusowymi i kursami co 5 minut, wprowadzić zakaz wjazdu do ścisłego centrum i parkowanie 9pln/h – i po sprawie. Ale prezydęcina wspiera wozidupy blachosmrodziarskie, więc z tego rozwiązania nici, niestety. Taka “ynnowacja”

 16. … a opozycja, czytaj Kultys z Fiołkiem z pisu i tak pewnie zablokują?
  Jak zresztą prawie każdy pomysł prezydenta. Byleby mu na złość zrobić.

 17. To żart czy naprawdę chcesz z jedno – 2 jezdniowych ulic jeden pas przeznaczyć na tramwaj?

  I jak myślisz pomoże to na korki?

 18. Koszt 250 mln to koszt budowy mostu na rzece Wislok, przy takim obciazenie kiedy siedza ludzie to koszt kolejki wyjdzie 25 ale w mld i takiej kasy to UE nie wylozy dla nawet Tadka ktory wspiera jak moze POukladziki ktorzy na obiedzie za grosze jedyne 1500 zl za 2 danie wspominaja ze maja w dupie Polske wschodnia no i Tadka, a on im z reki jada uwiazany na lancuchu

 19. Chwila chwila – z tą innowacyjną drogą w układzie 2+1i 1+2 -doszło chyba już do Brukselki bo już pociągnęli za tasiemki i decyzje zapadły : cała trasa tylko w układzie 2+2 -bo to droga ekspresowa
  a to co wymodzili do tej pory do przebudowy na 2+2
  I reszta co budują aktualnie też tylko na 2+2
  No wyglada że kogoś światłość iświeciła i receptory we łbie mu zaskoczyły po resecie ; O !

 20. Po co plynac pod prad i w zaparte isc w monorail, wystarczy zmienic system transportu na 2-szynowy i rozpoczac inwestycje. To faktycznie kielbasa wyborcza, a cena niedoszacowana, bo za taka kase to chyba puszcza kolejke ale dla ciezaru swinek morskich. Budujac tramwaj koszt jest gigantyczny a taki monorail wisi w przestrzeni powietrznej, a koszty sa min. 4-5 razy wieksze. Przestancie bajki opowiadac kielbasa na kiju, kij dla osla zeby szedl.

 21. Jesli chodzi ci o S19 na wylocie do Lublina (bo tylko ta czesc ma 1 pas), to ma byc przetarg na dwa pasy, takze luz. Pomnik widze w 58 sekundzie filmu, o co ci chodzi tak naprawde? Tak piszesz ale chyba sam nie wiesz co ….. HEHEHE to jest Robert

 22. Nie wypowiadam sie na te tematy tam nawet S19 nie umieli zbudować co dopiero taka kolejkę. Bo budowali systemem skandynawskim 2-1, 1-2 czyli dwa pasy prosto i jeden powrotny potem zmiana odwrotnie. i po 3 kilometry jest wyscik szurów jeden drugiego wyprzedza potem winie sie za tirem rzad samochodów 90km/h . Komunistycznego pomnika tez na rysunku nie ujeli co 80 % go niechce zniszczyć który zwą go wielka C.PA. Bo tam wszystko robja tak jak mówią aby było. HEHEHE to jest polska D.

 23. ta kolejka psuje uwarunkowania rzeszowskie… animacja jest przekolorowana, (kwiatki nie rosną pod dworcami więc tu jest bład, skala kolejki nijak ma się do rzeczywistości) już teraz to dziwnie wygląda a co dopiero w realu jak wykonają to rzeszowscy inzynierowie. Stacja obok tej daremnej galeri rzeszów to najgorszy pomysł, przejazd nad kładką średnio pasuje,

 24. Pewnie tak, ale zamiast zawracać wyborcom cztery litery kolejką, miłościwie nam panujący już dawno wybudowałby linie tramwajowe.
  Ale to nie innowacyjne.

 25. Mają pretensje że ratusz nic nie robi. Słuszne pretensje.
  Bo trzeba nie mieć kompletnie wyobraźni, by wydawać pozwolenia na budowę blokowisk, nie zapewniając do nich dróg transportowych

 26. Gdybyś czytał więcej niż same nagłówki, to byś wiedział co powstrzymuje dziadka przed zaśmieceniem miejskiej przestrzeni

  “nie ma przepisów, które umożliwiają dotowanie transportu publicznego poruszającego się na jednej szynie. Budowa kolejki to koszt rzędu 250 mln zł, miasta na taki wydatek nie stać”

  Może lepiej niech się najpierw nauczą budować funkcjonalne drogi dla rowerów, zanim zabiorą się za “monorail” na estakadach dookoła centrum wsiowego miasta.

 27. Piękne towarzystwo, ale powiedz dlaczego żadna ze znanych stolic europejskich (pomijając Moskwę) nie buduje sobie takiej atrakcji?
  Gdzie Londyn, Paryż, Rzym, Wiedeń, Madryt?

 28. Popieram pomysł budowy kolejki – brawo !
  Pytanie jest tylko jedno – co nas powstrzymuje? Panie Prezydencie, do dzieła.
  Mam pan wsparcie Rzeszowian.
  Na hamulcowych, niech się Pan nie ogląda.

 29. Taaa, kolejka w kółko na wysokości 1-2 piętra, bilet w cenie cyrku, bo wspaniała atrakcja dla mieszkańców powiatu i okolic.
  “Stoją barany w korku”, bo przyłączyli wioski, wybudowali bloki ale zapomnieli o nowych drogach dojazdowych. Niech barany nauczą się jeździć jednośladem, to problem korków przestanie ich dotyczyć.
  Prawdziwe korki to by były podczas budowy tej kolejnej ferencowskiej fanaberii.

 30. Krytykowanie kolejki nadziemnej gdy już dziś korki a co będzie za np. 10 lat przypomina to co zrobiło tych 20 mieszkańców Budziwoja na czele z tym nawiedzonym lekarzem.

  A teraz stoją barany w korku na Kwiatkowskiego i mają pretensje że ratusz nic nie robi a korki.

 31. Zgadzam się z ea 🙂 Przypisywanie osobnikowi, który ewidentnie jest niegramotny znanie źródła pochodzenia i znaczenia tego sformułowania urąga osobnikowi pisowskiemu 🙂 Przyjmijmy więc, że dany osobnik zwymiotował swoje zdanie i nie zwracajmy na niego uwagi

 32. Tu już są:
  2001-Tokyo Resort Monorail
  2002-Dusseldorf
  2003-Kuala Lumpur Monorail
  2003-Okinawa Monorail
  2004-Las Vegas Monorail
  2004-Moscow Monorail
  2007-Singapore
  2011-Chongqing Monorail
  2014-Mumbai Monorail
  2014-Daegu Monorail
  2014-Sao Paulo Line 15
  2014-Qom Monorail
  2014-Xi’an Monorail
  2015-Sao Paulo Line 17
  2015-Riyadh KAFD

 33. “Kończ waść, wstydu oszczędź” powiedział Kmicic do Wołodyjowskiego podziwiając jego mistrzostwo we władaniu szablą. Nie używaj więc powiedzeń o których znaczeniu nie masz pojęcia bo tylko się kompromitujesz…

 34. No k***a mac. Co cztery lata powraca niedorzeczny temat kolejki Ferenca. Oczywiscie rzeszow-news.pl bierze udzial w tym cyrku. Tadziu koncz wasc, wstydu oszczedz. Nie mysl ze mieszkancy rzeszowa nabiora sie na nastepne lanie wody…

Comments are closed.