Reklama

Już ponad 90 proc. robót zostało wykonanych na budowie nowego mostu w Rzeszowie, który połączy ulice Rzecha z Lubelską. Widoczny jest już herb Rzeszowa.

– Przed nami już tylko roboty wykończeniowe, zarówno na moście, jak i na drodze dojazdowej – na odcinku od ul. Załęskiej do Lubelskiej. W ostatni weekend układana była warstwa ścieralna od ul. Załęskiej do Ciepłowniczej. W środę zaczynamy układać na moście pierwszą warstwę na lewej jezdni – mówi Stanisław Szkudlarek z PORR Polska Infrastructure, która niedawno przejęła niemiecką firmę Bilfinger. Teraz jej właścicielem są Austriacy.

Wykonawca inwestycji odtworzył już ulicę Lubelską prowadzącą do 480-metrowego mostu. Oznakowano także na tym odcinku rondo. Trwają ostatnie prace na ścieżkach rowerowych i chodnikach, sadzona jest również zieleń, drzewa i krzewy.

– Wszystkie prace planujemy zakończyć do końca września. W tej chwili najwięcej robót jest na skrzyżowaniu ul. Ciepłowniczej. Budujemy dojazd do schroniska dla zwierząt. Została jeszcze ostatnia droga dojazdowa pomiędzy ul. Ciepłowniczą, a obiektem mostowym – wyjaśnia Stanisław Szkudlarek.

Cztery herby

Widoczny jest już także herb Rzeszowa, który będzie ozdabiać pylon na wysokości 108,5 m. W sumie będą cztery herby: dwa na tzw. zworniku, które będą widoczne z jednej i drugiej strony mostu, oraz dwa po zewnętrznych stronach mostu. Herby będą w nocy podświetlone. Krzyż na biało, tło na niebiesko.

– Herby wcześniej nie były widoczne, bo wisiały tam szalunki, które zostały już zdjęte – mówi Stanisław Szkudlarek. Przed wykonawcą jeszcze jest także pomalowanie pylonu, który będzie miał jasny kolor, podobny do tego, jaki mają dźwigary mostu.

Po zakończeniu robót, wykonawca wystąpi do nadzoru budowlanego o wydanie zgody na użytkowanie obiektu. Most ma być uroczyście otwarty pomiędzy 15 a 22 października.

– Jeżeli uda się wcześniej uzyskać zgodę, to nie będziemy sztucznie wstrzymywać ruchu – zapewnia Szkudlarek. Z obu stron obiektu zostaną zamontowane brązowe tablice z nazwą mostu, który będzie nosił imię Tadeusza Mazowieckiego. Pojawią się także tablice, kto był wykonawcą inwestycji.

Gdzie ten most?

Most Mazowieckiego jest podtrzymywany przez 64 wanty. Ma 28,5 m szerokości. Inwestycja kosztowała 184 mln zł, z czego sam most 110 mln zł. Jest on częścią nowej drogi (1,8 km) od skrzyżowania ul. Rzecha i ul. Załęskiej do ul. Lubelskiej.

Przeprawa powstała między rzeszowskimi osiedlami Staromieście i Załęże nad zbiornikiem wody technologicznej rzeszowskiej Elektrociepłowni, nad Wisłokiem i ulicą Wioślarską. Most domknie obwodnicę Rzeszowa od strony północno-wschodniej.

(kaw)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama