Reklama

Szerzej, bezpieczniej i bardziej kolorowo – od dziś tak jest w Rzeszowie na Moście Narutowicza. Pierwsi kierowcy przejechali po nowo wybudowanym obiekcie dzisiaj około godz. 15. Most na zlecenie Miejskiego Zarządu Dróg w Rzeszowie wybudowała Skanska.

[Not a valid template]

 

Most powstał w miejscu dotychczasowego obiektu w ciągu ul. Naruszewicza w Rzeszowie. Dzięki inwestycji jednojezdniowa kładka nad Wisłokiem została zastąpiona dwujezdniowym obiektem. Most Narutowicza połączył ul. Fryderyka Chopina z ul. Wierzbową i aleją.

– Nowy obiekt wybudowaliśmy w 8 miesięcy – mówi Mirosław Gucwa, Menadżer Projektu, Skanska. – Zastąpił on pochodzącą z 1984 roku ponad 80-metrową jednojezdniową kładkę.

Nowy Most Narutowicza ma usprawnić przejazd pomiędzy centrum miasta i al. Rejtana. Ma się również poprawić się komfort jazdy oraz bezpieczeństwo  pieszych i kierowców. – Obiekt, po którym od dziś mogą jeździć rzeszowscy kierowcy to dwujezdniowy most, wyposażony w obustronne chodniki, oświetlenie i bariery ochronne – wymienia Mirosław Gucwa.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Zakres prac obejmował też budowę dwóch murów oporowych na dojazdach od strony ulic Naruszewicza i Wierzbowej, adaptację dojazdów do mostu oraz przebudowę i zabezpieczenie infrastruktury technicznej kolidującej z projektowaną inwestycją.

Most wybudowany na zlecenie Zarządu Dróg Miejskich w Rzeszowie jest szerszy  niż poprzedni – obecnie 13,7 m. Ma też większą niż poprzednik nośność – 30 ton (klasa obciążenia „C”). – Ciekawym elementem  obiektu są dwa stalowe łukowe dźwigary, nachylone do osi mostu pod kątem 7 stopni – tłumaczy Mirosław Gucwa. – Płyta pomostu jest podwieszona do łuków za pomocą sieci wieszaków, czyli prętów o wysokiej wytrzymałości. Długość przęsła głównego Mostu Narutowicza to teraz 81,2 m. Inwestycja kosztowała 6,7 mln zł.

Charakterystycznym elementem nowego Mostu Narutowicza są nie tylko jego łukowe dźwigary, ale też kolorystyka. Most został wymalowany w kolorach tęczy.

Most Narutowicza zdobył w tegorocznej edycji konkursu Państwowej Inspekcji Pracy „Buduj bezpiecznie” trzecią nagrodę. Wyprzedziły go tylko wiadukt w Nowej Dębie i basen w Lesku. Most Narutowicza był w kończącym się 2013 roku w trójce najbezpieczniejszych budów Podkarpacia, a w samym Rzeszowie najbezpieczniej prowadzoną inwestycją budowlaną.

Reklama